بارداری

احساس اولین علائم بارداری

علایم اولیه بارداری

احساس اولین علائم بارداری پژوهش‌های خیلی کمی دربارهٔ این موضوع انجام شده است و علائم اولیه بارداری برای هر خانمی متفاوت هستند. برخی اولین علائم را یک یا دو هفته بعد از لقاح و شکل‌گیری جنین می دانند، درحالی‌که برخی دیگر تا چند ماه هیچ تفاوتی احساس نمی کنند. در این مطلب می‌توانید با علائم بارداری در هفته‌های نخست بارداری آشنا شوید با ما همراه باشید در دو نی نی سایت تخصصی کودک

 

اولین علائم بارداری

در بهترین پژوهشی که تا امروز روی این سؤال صورت گرفته است، ۱۳۶ زن که در تلاش برای بارداری بودند، علائم روزانهٔ خودشان را از موعد قطع مصرف قرص ضدبارداری تا هشت هفته پس از بارداری ثبت کردند، یعنی هشت هفته پس از نخستین روز از پسینیان دورهٔ پریودشان و نتایج به این شکل بود:

۵۰ درصد از هفتهٔ پنجم بارداری برخی علائم بارداری را داشتند.

۷۰ درصد زنان از هفتهٔ ششم بارداری علائمی را داشتند.

۹۰ درصد از هفتهٔ هشتم بارداری علائمی را داشتند.

 

اولین علامت بارداری معمولاً فقدان یک دوره پریود است و بعد متعلق به رایج‌ترین علائم دربرگیرنده حالت تهوع یا استفراغ، خستگی و ضعف، تکرر ادرار و ورم سینه‌ها و حساسیت آنها به لمس است که تمام این علائم می‌تواند خفیف یا شدید باشد.

احساس اولین علائم بارداری

علایم اولیه بارداری

علائم بارداری در هفتهٔ دوم

آخرین پریود شما حدود دو هفته پیش آغاز شد. بر پای بست، روش پزشکان و ماماها برای شمارش هفته‌های بارداری، در هفتهٔ به اصطلاح دوم، شما تنها در حال تخمک‌گذاری و احتمالاً در شرف لقاح هستید. آنچه اکنون احساس می‌کنید احتمالاً پیوسته با چرخهٔ معمول قاعدگی‌تان است.

 

علائم بارداری در هفتهٔ سوم

بیشتر افراد در هفتهٔ سوم بارداری هم هنوز تغییری احساس نمی‌کنند، ولی بعضی از آنها ممکن است چندی لکه‌بینی را ببینند یا علائم اولیه بارداری مشابه خستگی، سینه‌های حساس به لمس، تهوع یا استفراغ، حس بویایی قوی‌تر، بیزاری از برخی غذاها و دفعات ادرار بیشتر را تجربه کنند.

 

علائم بارداری در هفتهٔ چهارم

معمولاً شما چهار هفته بعد از نخستین روز آخرین دورهٔ پریودتان دوباره پریود می‌شوید ولی اگر باردار باشید واضح‌ترین علامت بارداری در این مرحله پریود نشدن است. بسیاری از زنان در چهار هفتگی هنوز حالشان خوب است اما سایرین ممکن است دردناک بودن سینه‌ها، خستگی، تکرر پیشاب و تهوع داشته باشند. حدود یک‌ سوم از زنان در هفتهٔ چهارم بارداری تهوع را تجربه می‌کنند.

 

احساس اولین علائم بارداری

علایم اولیه بارداری

علائم بارداری در هفتهٔ پنجم

در حینی که جنین با سرعت سرگیجه‌آوری در رحمتان رشد می‌کند، شما ممکن است با برخی از عوارض شایع و پیوسته با بارداری مشابه خستگی، درد یا ورم سینه، تهوع و دستشویی‌ رفتن‌های مکرر آشناتر شوید.

 

علائم بارداری در هفتهٔ ششم

برای اغلب زنان تهوع صبحگاهی بین هفتهٔ ششم الی هشتم آغاز می‌شود. در ضمن شدنی است به شدت خسته بوده و نوسانات خلقی داشته باشید که می‌تواند به علت دگرگونی ها هورمونی و همچنین استرس ناشی از این باشد که بارداری‌تان چه سرانجامی دارد.در نزدیک ۲۵ درصد از افراد در اوایل بارداری لکه‌بینی دارند. این معمولاً موضوع نگران‌کننده‌ای نیست اما اگر لکه‌بینی یا خونریزی داشتید با پزشک یا ماما تماس بگیرید تا اطمینان حاصل کنید که همه چیز خوب است.

 

علائم بارداری در هفتهٔ هفتم

تهوع بارداری شدنی است در این مرحله سایر علایم کاملاً آغاز شده باشد و وانگهی ممکن است متوجه شوید که شلوارتان هم کمی تنگ شده است. رحم شما اکنون دو مساوی سایز آن در پنج هفتهٔ پیش است. چه بسا به دست به آب رفتن مکرر نیاز دارید که برآمده از افزایش خپگی جنین رو به پیشرفت روی مثانه و تصفیهٔ خون اغلب در کلیه‌هاست.

 

احساس اولین علائم بارداری

 

علایم اولیه بارداری

علائم بارداری در هفتهٔ هشتم

تغییرات بارداری ممکن است شما را بی‌حال و خسته کرده باشد و تهوع و استفراغ هم ممکن است انرژی شما را مختصر کنند. سوتینتان ممکن است کمی‌تنگ شده باشد، زیرا افزایش سطح هورمون‌ها در حال آماده کردن سینه‌های شما برای شیردهی هستند. در ضمن اگر شب‌ها چند بار برای دستشویی رفتن بیدار می‌شوید یا اگر حساسیت سینه‌ها باعث می‌شود که شب‌ها بتوانید روی شکم‌ بخوابید، ممکن است در خوابیدن هم دشواری پیدا کنید.

 

دیگر علائم بارداری که زنان در هفتهٔ هشتم بارداری گزارش کرده‌اند عبارتند از:

درد یا ناراحتی خفیف رحمی اما بدون خونریزی

نفخ شکم

یبوست

سوزش معده

گرفتگی بینی

تنگی نفس

ویار یا بیزاری از بعضی غذاها

احساس سبکی در سر

سیاهرگ‌های واریسی

تیره‌تر شدن قسمت‌هایی از پوست مثل روی صورت، شکم یا هالهٔ نوک سینه‌ها

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *