روانشناسی

با کودک منزوی چه رفتاری داشته باشیم؟

با کودک منزوی چه رفتاری داشته باشیم؟کودک منزوی کودکی است که نمی تواند با اطرافیان خود به خوبی ارتباط برقرار کند و به همین انگیزه از آن ها فاصله می گیرد. این بخش از کودکان از خودباوری پایینی برخوردار هستند که دلیل آن گونه رفتار والدین و فرزندپروری اشتباه آن ها است.
نشانه های کودکان منزوی چیست؟ چرا کودکان مبتلا انزواطلب می شوند؟ چگونه می توان کودکان را از دنیایی تنهایشان خارج کرد؟ تمام این سوالات برای والدینی ایجاد شده است که دارای کودکی منزوی هستند و این سوژه در آن ها نگرانی های زیادی را ایجاد می کند. مهم ترین نشانه ای که در این کودکان وجود دارد ناراحت بودن در خویش فرورفتگی است این کودکان به دیگران نزدیک نمی شود و در جمع از افراد فاصله می گیرند. بر پایه نظرات بسیاری از روانشناسان علت های متعددی برای انزواطلبی در این افراد وجود دارد که باید مورد رسیدگی قرار بگیرد و با پی بردن به این انگیزه ها راهکارهای اصولی پیشنهاد کرد.

 

نحوه رفتار درست با کودک منزوی

با توجه به اینکه شکل برقراری روابط کودکان از همان ابتدا حائز اهمیت است و شکل دهنده روابط اجتماعی مفصل آن ها بعدها است انزواطلبی در کودک می تواند مسئله ای جدی برای بررسی و حل باشد. تحققات نشان می دهد که گونه روابط افراد می تواند تاثیرگذاری های مختلفی داشته باشد و خیلی در کامیابی آن ها تاثیرگذار است. در اینجا بهتر است به این نکته نیز  توجه داشته باشید که کودکان به طور کلی اجتماعی یا گوشه گیر هستند که در ذات کودک نهفته است.
برخی از موارد شدنی ست حساسیت های بیش از حد والدین باعث شود تا کودکشان را منزوی تلقی کنند و این به علت عدم هشدار از خاصیت های کودک منزوی است. اما باید بیان کرد که کودکان به طور معمول به علت شرمساری یا کمرویی ممکن است کمی در برقراری رابطه خویش دودلی کنند و این به معنای انزواطلبی آنها نیست. در صورتی که کودکان منزوی توانایی استوار رابطه با دیگران را ندارد و در تمام شرایط و موقعیت ها خود را از دیگران  دور نگه می دارند.

 

کودک منزوی

 

پی بردن به پرتو های انزوا:

با عنایت به توضیحات فوق بهتر است برای تشخیص این مسئله در کودکان و بهبود آن به روانشناس و مشاوره در این زمینه مراجعه کنید تا به واقعیت این اثر ها را در کودک شما تشخیص دهد و گذرگاه های درمانی مناسب ارائه دهد. اگر کودک شما دارای برگزیدن بیش از مرز به شما است، مبتلا ترس و عدم خودباوری است، در منزل کمتر بازی می کند و کمتر حرف می زند می توان اثر هایی از انزواطلبی را در او تماشا کرد.

یکی از راه های جالب در این مقوله که بسیاری از روانشناسان از آن استفاده می کنند و کمک می کند تا روحیات کودکان را با رنگ های به شغل دستگیر در نقاشی اش بشناسید به کارگیری روانشناسی رنگ در کودکان است.

درک کردن کودک:

نباید در روبرو با کودک منزوی، او را تنبیه و تحقیر کرد بلکه باید به این مسئله پی برد که کودک به علت مشکلاتی دچار این رفتار است پس سعی کنید اغلب او را فهم کنید و با محبت و تشویق بیشتر او را وارد جمع کنید.

 

با کودک منزوی چه رفتاری داشته باشیم؟

کودک منزوی

 

تشویق کردن:

شرایط های مختلفی را برای کودک ایجاد کنید تا جذب رفقا و همسالان شود می توانید بازی های جذب کننده را برای تحریک او در برقراری وابستگی با رفقا تهیه کنید. در اینجا برای حفظ این رفتار باید او را دلگرم کنید تا از برقراری رابطه با دیگران بیشتر احساس خوشحالی و موفقیت داشته باشد.

 

با کودک منزوی چه رفتاری داشته باشیم؟

کودک منزوی

 

رابطه خویش را با کودک تقویت کنید:

یکی از راهکارهای رویارویی با کودک منزوی برقراری وابستگی والدین با کودک است باید سعی کنید بیشتر با کودک حرف بزنید اغلب با او بازی کنید و در ضمن سعی کنید فرزند پسر با والد وابستگی نیرومند تر داشته باشد و فرزند دختر نیز با والده بیشتر هم گفتگو شود.

 

بیشتر بخوانید:

روشهای موثر برای حرف شنوی کودکان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *