بارداری

تاثیر سر و صدای پیرامون بر جنین و مادر

واکنش جنین به صدا

تاثیر سر و صدای پیرامون بر جنین و مادر صدای بلند در دوران بارداری می‌تواند منجر به اثرات منفی بر روی جنین در حال رشد شود. قرار اخذ در معرض سر و صدای بیش از ۱۲۰ دسی‌بل ممکن است باعث کاهش شنوایی در نوزادان شود.
صداهای یکباره و بلند می‌توانند کودک را به افزایش فعالیت سوق دهند. سر و صداهای خشن هم‌چنین مایه اختلالات جنینی، کاهش وزن هنگام تولد، زایمان زودرس می‌شوند و می‌توانند ساختار مغز جنین را تغییر دهند.
ضربان قلب جنینی هنگامی که موسیقی در دسیبل‌های پایین‌تر پخش می‌شود، کاهش می‌یابد. همانطور که در فلسفه هندی سانسکار نامدار است، آنچه که جنین می‌شنود می‌تواند بعد از زایش بر پیشرفت و یادگیری‌اش تأثیر بگذارد.

همانطور که مصرف خوراک به طور سر راست بر رشد کودک شما تأثیر می‌گذارد، عوامل دیگری نیز وجود دارند که باعث می‌شود فرزندتان به خوبی زندگی کند. صدا یکی از آن‌هاست. موسیقی نرم، کودک و والده را آرام می‌کند و پرتو مطلوبی دارد. با این حال، پژوهش ها مختلف انجام شده در مورد تاثیر صداهای بلند بر روی جنین داخل رحم نشانه می‌دهد که صداهای بلند در درازا بارداری می‌تواند نوزاد را غمگین کند.

جنین‌ها لغایت ۲۵ هفته به سیستم شنوایی می‌رسند و تا هفته ۲۸ به موسیقی گوش می‌دهند. نوزادان می‌توانند موسیقی را که در رحم شنیده‌اند به خاطر بسپارند و به نظر می‌رسد باعث مهارت‌های حرکتی و شناختی بهتر، توسعه تند زبان، درازا عمر اغلب و خواب بهتر می‌شود.

همچنین با صدای بلند و یا صداهای غیرمعمول و سر و صدا کار نکنید؛ زیرا می‌تواند سلامت کودک را تحت تأثیر قرار دهد. جنین می‌تواند صدای شما را از هفته ۳۱ حاملگی بشنود. نوزادان صداهایی را که در رحم شنیدند را به یاد می‌آورند و در یادگیری‌شان تاثیر زیادی دارد.

در ادامه مطلب تصمیم داریم در رابطه با تاثیر سر و صدای پیرامون بر جنین و مادر بیشتر صحبت کنیم با ما همراه باشید در سایت دو نی نی 

اگر برای فرزندتان لالایی می‌خوانید، خیلی عالی است؛ زیرا می‌تواند پیوندتان را با کودک افزایش دهد. پژوهش ها تازه نشان می‌دهد، نوزادانی که در رحم بودند و مادران‌شان برای آن‌ها آواز می‌خواندند، کمتر از نوزادانی که مادران‌شان آن را ندیده بودند گریه می‌کردند. نوزادان در ۲ ماه بعد از تولد، موارد اقلیت از کولیک (گریه بی‌وقفه نوزادان) را داشتند. آن‌ها شب‌ها کمتر بیدار شدند و مادران تحت استرس کمتر بودند.

 

تاثیر موسیقی بر جنین در دوران بارداری

• ضربان قلب جنین با موسیقی تغییر می‌کند.
• جنین‌ها می‌توانند از طریق موسیقی به مدت ۲۷ هفته به رشد و یادگیری بپردازند.

• جنین در رحم آغاز به یادگیری زبان می‌کند.
• موسیقی پیش‌دبستانی می‌تواند کودک را دقیق‌تر کند.
صداهای محیط، روی شنوایی نوزاد اثر می‌گذارد

گوش طبیعی انسان می‌تواند تا ۸۵ دسی‌بل صدایی بدون آسیب رساندن به اعصاب مغزی باشد. هر صوتی بالاتر از این سطح، صدایی بلند و پر سر و صداست. گوش اگرچه می‌تواند لغایت ۱۴۰ دسی‌بل را بشنود اما خیلی دردناک است و می‌تواند باعث آسیب همیشگی گوش شود.
در هفته ۲۴ بارداری، گوش درونی و بیرونی کودک به طور کامل توسعه می‌یابد و می‌تواند همه‌ی صداهایی را که به او می‌رسد بشنود. قرار گرفتن در معرض بیش از ۸۵ دسی‌بل صدا لغایت ۸ ساعت در روز، که معمولا در کارگاه‌ها یا کارخانه‌ها با ماشین‌آلات سنگین این سر و صدای بلند ایجاد می‌شود، قابلیت شنوایی کودک را کاهش دهد.
کنسرت‌های با صدای بلند بین ۱۱۰ تا ۱۲۰ دسی‌بل صدایی تولید می‌کنند که قرار اخذ در معرض آن برای بیش از یک ساعت حائز اثرات مانند است.

 

خطر صدای بلند بر سیستم شنوایی جنین و کودکان

صداهای یکباره و بلند که احتیاج به استفاده از شاخه‌های گوش دارند، کودک را تحریک می‌کنند. زمانی‌که والده در نزدیکی فرودگاه قرار می‌گیرد یا چندین‌بار در روز صدای آژیر می‌شنود باعث تحریک زیاد گوش می‌شوند. این مسئله را می‌توان با افزایش اتفاقاً حرکات جنین چند دقیقه بعد که در معرض سر و صدا قرار گرفت دید.

صدای بسیار مایه ایجاد استرس در جنین می‌شود

مطالعاتی روی میمون‌های ریزوس برای شناسایی نشان صدای بلند بر روی جنین انجام شد. قرار دریافت در معرض برقرار پرتو داد که افزایش سطح کورتیزول و کورتیکوتروپین در جنین افزایش یافته است. این‌ها هورمون‌هایی هستند که در درازا زمان باعث استرس می‌شوند.
جنین میمون نظیر نشانه‌هایی از این هورمون‌ها را پرتو نمی‌دهد. هم‌چنین موارد کمی از رفتار اجتماعی غیرطبیعی گزارش شده است. نتایج مشابهی نیز در موش دیده می‌شود. با این وجود، مطالعه جنین در این مرحله دگرگونی ها در ترکیب هورمونی یا خون را پرتو نمی‌دهد. ولی میزان لاکتوز مادران به میزان قابل توجهی کاهش یافت.

 

صدای بسیار می‌تواند مایه اختلالات جنینی شود

قرار اخذ در معرض نویز مزمن در دوران بارداری مایه برپایی خفقان و فشارخون در والده می‌شود که به طور مستقیم بر جنین تاثیر می‌گذارد. تحقیقات نشان می‌دهد که اختلالات مادرزادی در چنین جنین‌ها وجود دارد. آن‌ها فعالیت و سازگاری خود را به خطر انداخته‌اند. علاوه بر آن، مایه افزایش سطح کورتیزول نیز می‌شوند. وزن کم اثناء زایش یکتا سایر از کارایی منفی قرار دریافت در معرض صداهای بلند است.
سر و صدای زیاد، خطر زایمان زودرس را افزایش می‌دهد

مطالعات مختلفی برای بررسی کارایی صداهای بلند در دوره‌ی حاملگی مادر انجام شد. مطالعات اثر دادند که فاز حاملگی تا هفته ۳۷، در سنجش با هفته ۴۰ طبیعی، کاهش یافته است. برخی پژوهش ها غیرقابل حل بوده است. تحقیقات در این زمینه هنوز در حال ترقی است.

 

تغییر ساختار مغز جنین

گوش دادن به موسیقی متضاد یا نامناسب در دوران بارداری باعث تغییر قابل توجهی در ساختار مغز جنین می‌شود. این نتیجه‌ی یک مطالعه بر روی حیوانات است و کارایی مشابهی بر جنین انسان پیش‌بینی شده است.
در حالی که مطالعات کامل و قطعی در مورد نشانه جانبی صداهای بلند بر روی جنین انسان هنوز در حال پیشرفت هستند، اطلاعات موجود در حال آماده به شدت بر اثرات منفی آن پافشاری می‌کند. بنابراین، صدای‌های اطراف‌تان را کم کنید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *