روانشناسی

تاثیر شادی بر رشد کودک

تاثیر شادی بر رشد کودک

تاثیر شادی بر رشد کودک

 

تاثیر شادی بر رشد کودک کودکان دلشاد معمولاً تندرست و پرانرژی هستند و شادکامی فی نفسه دلیل نیرومندی برای انجام کارهاست. روی هم رفته کودکان خوشحال با تسکین اکثریت ناکامی‌ها و موانع را می‌پذیرند و کوشش می‌کنند راهی برای عبور از آن‌ها پیدا کنند. شادکامی بی گمان مشوق همه گونه تماس‌ها و فعالیت‌های اجتماعی است، زیرا ملت معمولاً بازتاب مثبتی نسبت به شادابی از خویش نشانه می‌دهند و شادکامی مایه می‌شود کودک، صورت دوستانه‌ای داشته باشد که خود نقطه شروع نکویی برای گونه ها ارتباطات شخصی است.از طرف سایر اندوه و ناراحتی توان و انرژی کودک را تحلیل می‌برد و سلامت جسمانی عمومی او را کاهش می‌دهد. این فرمایش به نوبه خویش گیر از این می‌شود که انرژی او صرف فعالیت‌های قصد دار شود، زیرا کودکان اندوهگین انرژی خویش را با در خویش فرورفتن، رؤیاپردازی، و تأسف برای خود هدر می‌دهند، و کودک ناشاد گرایش به گوشه‌گیری و به خویش مشغول شدن دارد. ناشاد بودن انگیزه، عزم، و میل به کامیابی را خاموش می‌کند. کج خلقی و رفتار بازدارنده در کودکان ناشاد بسیار شایع‌تر است و مانع از آن می‌شود که آن‌ها از تجربیات چیزی بیاموزند.

 

در ادامه مطلب تصمیم داریم در رابطه با تاثیر شادی بر رشد کودک  بیشتر صحبت کنیم با ما همراه باشید در سایت دو نی نی 

 

شادی می‌تواند به یک خو تبدیل شود و وظیفه شما است کاری کنید که کودک شما این عادت را کسب کند. به همین ترتیب ناشاد بودن هم می‌تواند به یک عادت تبدیل شود و شما وظیفه دارید مانع آن شوید. البته داشتن دوران کودکی خوشحال تضمین کننده زندگی کامیاب در دوران بزرگ‌سالی نیست، ولی حداقل فایده آن این است که زیربنای موفقیت را می‌سازد، درحالی که ناشاد بودن بنیاد ناکامی را بنا می‌کند.

مهمترین عامل رشد کودکان در سنین پیش از دبستان بازیهاست، کودکان وقتی وارد پیرامون بزرگتر از خانواده همانند مهد کودک می‌شوند تمامی آموزش‌های لازمه را می‌بینند، آنها با هم بودن، با هم خندیدن، با هم بازی و شادی کردن، با هم خوابیدن و…. را یاد می‌گیرند، کلیه فعالیت‌های اجتماعی را که در بزرگسالی می‌بایست سپریدن دهند را پایه‌گذاری می‌کنند و کم‌کم این آموزه‌ها را فرا می‌گیرند.

کلیه آموز‌ش‌های دسته جمعی را غیرمستقیم تنها و فقط با بازی و بازی فرا می‌گیرند. در روزگاران نه چندان بعید پاره شدن سر زانوهای شلوار پسر بچه‌ها، لباس‌های گلی و خاکی، زمین خوردن‌ها، زخم‌ها و سر شکستن‌ها همه بخشی از نگرانی هر روزه والد و مادرهایی بود که صاحب فرزندان کوچک بودند اما با آ‌مدن بازی‌های رایانه‌ای و رواج زندگی آپارتمان‌نشینی دیگر متعلق به هیاهوی کودکانه خبری نیست.

کودکان در آن موعد ساعت‌ها می‌دویدند، می‌خندیدند، جنبش داشتند، گروهی آواز می‌خواندند، دسته جمعی شادی می‌کردند و… (اما الان بی‌تحرکی، انفرادی تهدیدی برعلیه کودکان ما گردیده است.) چرا کودکانمان را مانند موعد کودکی‌مان تربیت نمی‌کنیم. مثلا در طبیعت چادر بزنیم، در هوای بارانی بدویم، برف‌بازی کنیم، گل‌بازی، شن‌بازی، پریدن به روی شاخه‌ها، بالا رفتن از تپه و کوه، ریسمان بازی، توپ وسطی، دزد و پلیس، بیل زدن باغچه، آتیش درست کردن و خاموش کردن و هزاران هزار بار بازی سایر … چرا؟ برای اینکه غرق در روزمرگی خودمان شدیم و از نشاط و هیجان باطنی کودکان‌مان غافل شدیم و انگاشت اینکه بهترین تبلت و آی‌پد را برایشان تعبيه کردیم.

هر والد و مادري كه بهترين آرزوها را براي فرزندان خود دارند، همه تلاش خویش را مي كنند تا اطمينان حاصل نمايند كه كودكانشان سالم هستند و در شرايط روحي و جسمي مناسبي بسر مي برند. بسياري از مادران ممكن است كارهاي مهيج زيادي را برنامه ريزي كنند كه مي تواند تمام روز كودكان را پُر كند و به آنها تغییر ناپذیر كند كه مادرشان بدون قيد و شرط به آنها علاقه دارد. با اين حال مشابه بسياري ديگر از والدين دغدغه اصلي اين است: آيا كودكان من به راستی خوشحال و دلشاد هستند؟

ممكن است دریافتن اينكه چه چيزي كودكان را خوشحال و شاد مي كند شما را حیرت زده كند. متخصصان رشد كودك كه در اين زمينه تحقيق مي كنند مي گويند: “شادي” چيزي نيست كه شما بتوانيد مشابه يك هديه زيبا با كاغذ كادوي جذاب به كودك خویش “بدهيد”. يك روانشناس و نويسنده كتاب «شادي بزرگسالان و ريشه هاي آن در دوران كودكي» مي گويد: به راستی كودكان والديني كه در به دست آوردن دل آنها بيش از بی گمان زیاده روی كرده باشند (مثلا كوهي از اسباب بازي براي آنها خريده باشند يا اينكه جلوي بروز هرگونه ناراحتي عاطفي را در آنها گرفته باشند) به شایستن زياد در دوران نوجواني خسته، عيبجو و غمگين (بدون شادي و خوشحالي) خواهند بود. وي با تاكيد بر اينكه «بايد به كودكان كمك كرد تا برخي ابزارهاي روحي و دروني را در خویش ايجاد كنند كه بتوانند در تمام درازا عمر به آنها اعتماد كرده و از آنها کاربرد كنند» مي گويد: بهترين عواملي كه مي توانند نشان دلشاد بودن فرد باشند دروني هستند نه بيروني.

البته نكته مهم اين است كه لازم نيست شما يك متخصص در زمينه روانشناسي كودكان باشيد تا بتوانيد هوش و قوه دروني آنها را به قدري تقويت كنيد كه بتوانند فراز و نشيبهاي زندگي را بردباری كنند. با كمي حوصله و انعطاف پذيري، هر پدر و مادري مي تواند زمينه هاي يك عمر شادي را براي كودك خویش فراهم كند.

 

تاثیر شادی بر رشد کودک

 

تاثیر شادی بر رشد کودکان

 

ساختن و خراب كردن

بهترین بازی برای کودکان ساختن و خراب کردن است. انواع پازل‌ها، شن‌بازی، منزل سازی و… کودکان دربایستن به تحرک دارند، طناب‌ بازی، طناب‌کشی، مسابقات گروهی، پریدن، رنگ‌آمیزی کردن، روزنامه پاره کردن، گوله کردن، پرتاب کردن، آب‌بازی، توپ‌بازی، گرگم و گله می‌برم و هزاران بازی خلاق سایر در قالب نمایش‌های عروسکی، خلاق و…

در بازی‌ها به کودکان گروهی برنده شدن را آموزش دهیم، دسته جمعی بازی کردن، گروهی جمع کردن، توزیع کردن…

تعامل والدین و کودکان، کارایی عوامل محیطی، در عقیده گرفتن خلق و خوی کودکان، شرایط مکانی، جوی، زمانی همه به داشتن یک پیرامون دلشاد برای کودکان بایسته است. با دست‌های خالی نیز می‌توان به کودکانمان تبسم و شادی را هدیه داد. بیائید کودکان خود را در آغوش بگیریم و به آنها مفهوم عشق و امید به فردا را یاد بدهیم.

آنها مالکان فردای ما هستند، انسان‌های درستکار، واقعی، با وجدان، انسان‌دوست، هم نوع‌گرا، خوشحال و سرزنده تحویل جامعه بدهیم. جامعه ما نیاز به پرورش انسان‌های پویا، شاد، متفکر، خلاق و سازنده دارد چرا ما به عنوان یک انسان از این وظیفه انسانی خود که خداوند هدیه داده سرباز زنیم. به امید داشتن فردایی بهتر با انسان‌های سازنده.

 

ياد بگيريد كه نشانه ها را به خوبي درك كنيد

به گمان کردن زياد كودك شما مي تواند اندوه يا شادي خود را به خوبي به شما پرتو بدهد. وقتي شما به خانه برمي گرديد يك تبسم بزرگ بر روي صورت او مي نشيند؛ و هنگامي كه نتواند عروسك محبوبش را پيدا كند با بغض گريه مي كند. اما شايد شما هنوز هم نتوانيد تشخيص دهيد كه آيا او در مجموع خوشحال و راضي هست يا خير؟ پرتو هاي اين مورد معمولا روشن هستند: يك كودك شاد و خوشحال مي خندد، بازي مي كند، از خویش كنجكاوي پرتو مي دهد، به بستگی با ساير بچه ها علاقه پرتو مي دهد و به تحريك و تهييج دائمي نياز ندارد. برعكس پرتو هاي شاد نبودن كودك نيز واضح هستند؛ اين كودك خجالتي و ساكت است، كم غذا مي خورد، دوست ندارد به جمع كودكان ديگر بپيوندد، بازي نمي كند، سوال نمي پرسد، نمي خندد يا لبخند نمي زند و بسيار كم صحبت مي كند.

البته اگر كودك شما ذاتا خجالتي يا داخل گرا باشد بدين معنا نيست كه شاد و دلشاد نيست. خجالتي بودن به هيچ وجه مساوي با غمگين بودن نيست؛ ولی شما بايد بيشتر سعي كنيد الی بتوانيد نشان هاي هر كدام از اين حالتها را به خوبي بفهميد. شما بايد مراقب تغييرات عمده رفتاري در كودك خود (مانند منزوي شدن يا ترسيدن دائمي و بيش از حد) باشيد؛ زيرا اين پرتو ها ممكن است بيانگر آن باشند كه كودك مشكلاتي دارد كه شما بايد به آنها توجه كنيد.

را كه كودكان براي ابراز احساساتشان اثر هاي فطري را مورد استفاده قرار مي دهند. شما هم مي توانيد اين اثر ها را در كودك خویش تشخيص دهيد. دو نشان از اين گردآور يعني “علاقه” و “لذت بردن” مثبت هستند؛ اما پرتو هاي منفي از جمله “اضطراب” “خشم” و “ترس” در مورد كودكان غمگين صدق مي كنند.

اكثر والدين مي فهمند كودكي كه دائما دچار ترس بي دليل يا بيش از مرز است و به سادگي آشفته يا پریشان مي شود نمي تواند يك كودك شاد و دلشاد باشد؛ ولی بسياري از والدين متوجه نيستند كه يك كودك عصباني در واقع غصه و ناراحتي خویش را ابراز مي كند. صرف عقیده از سن، عصبانيت را مي تاب نتيجه اضطراب بيش از مرز دانست. هنگامي كه كودك شما برادرش را مي زند يا افزار بازيهايش را به اين طرف و آن طرف پرتاب مي كند در واقع بيش از بی گمان توانش پریشان است.

احتمالا كودك شما مي تواند هنگامي كه دچار مشكلات حادي است با شيوه هاي ویژه به خودش اين مطلب را به شما انتقال بدهد. برخي كودكان ممكن است از سكوت بهره‌گیری كنند و برخي ديگر ممكن است بداخلاقي كنند يا به شما بچسبند و شما را رها نكنند. هرچه بيشتر با خوی ها و مزاج كودك خویش آشنا بشويد شناسايي پرتو هاي مشكلات احتمالي كودك در دنياي خودش براي شما آسانتر خواهد شد. براي دريافت اطلاعات بيشتر پيرامون خوی ها و مزاج كودك خود به نوشتار “آيا كودكان شاد به دنيا مي آيند؟” مراجعه كنيد.

 

آموزش شادی به کودکان برپایی روابط مثبت را تعلیم دهید

داشتن روابط دوستانه با سایرین در همگی سنین یکی از عوامل مهم در تجربه شادی و بهزیستی روانی محسوب می‌شود. اگر می‌خواهید روحیه مثبت فرزندتان را تقویت کنید و نمی‌دانید دقیقاً باید چه کاری سپریدن دهید؛ پس بهتر است که کودک را به برقراری پیوستگی با همسالانش دلگرمی کنید. توانایی اخ یابی و برقراری وابستگی با همسالان عزت نفس او را تقویت می‌کند. هم‌چنین در جریان بازی‌هایی که با رفقا رخداد می‌افتد کودک می‌تواند نشاط و لذت اکثریت را نیز تجربه کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *