نوزاد

ترس نوزاد از حمام کردن

ترس نوزاد از حمام کردن

ترس نوزاد از حمام کردن

ترس نوزاد از حمام کردن برخی کودکان ازحمام می ترسند، و برخی مواقع نیز پیش می آید که کودکی ناگهان از حمام کردن بدش می آید. اگر چنین اتفاقی رخ داد، مدت کوتاهی حمام کردن کودک را کاملاً کنار بگذارید. شستن روزانه دست و صورت و باسن، برای تمیز نگه داشتن کودک خردسال کافی است، هر چند برای کودکانی که مسیر افتاده اند، تمیز کردن با اسفنج در حالی که روی پای شما هستند لازم است. پس از دو یا سه هفته، برای آزمون همراه با کودک گرمابه بروید تا به او کمک کنید که بر ترس خود از آب غلبه کند.

در ادامه مطالب سعی داریم در رابطه با حمام کردن نوزاد بیشتر صحبت کنیم با ما همراه باشید در سایت دو نی نی

 

بازی با آب

کودک تان را در کف آشپزخانه کنار یک کاسه آب بنشانید و بگذارید آب بازی کند. ظروف و اسباب بازی های پلاستیکی اغلب کمک می کند تا کودک بفهمد که آب می شود سرگرم کننده باشد.

 

کودکانی که از شست وشو بدشان می آید

حتی اگر کودک شما از شستن دست هایش بدش می آید، شایسته است که این کار پیش و بعد از هر غذا انجام شود. با شستن دست های کودک بین دست های خیس و صابونی خودتان، این کار را برای او جالب تر کنید.

 

بچه هایی که از شستن موها بدشان می آید

نوزادان و کودکان خردسال اغلب بیش از هر چیز از شستن موهایشان بدشان می آید، حتی اگر حمام را دوست داشته باشند. اغلب حدود ۵ / ۲ لغایت ۳ سالگی دشوارترین زمان است. اگر کودک شما از شستن موهایش بدش می آید. یکی دو هفته این کار را نکنید. به نظر او اخترام بگذارید. اما به او کمک کنید در این مورد بخردانه تر باشد. مثلاً با هم پایین باران بروید و به او نشان دهید که افتادن قطرات باران روی صورت او چه قدر لذت دسته است.

به تدریج شستن موها را در حمام از سر بگیرید. احتمالاً بد نباشد به او پارچه ای بدهید تا روی چشم ها و صورتش بگیرد، زیرا اغلب کودکان بیش از هر چیز از احساس برخورد با آب به صورت شان بدشان می آید.

اگر کودک مخالفت نکند، می توانید تِل بالای پیشانی اش بزنید تا آب روی صورتش نریزد.

 

شستن موها با اسفنج

با پاک کردن ذرات غذا و یکی و غبار از موهای کودک با لیف

 

ترس از گرمابه کردن ترسی است که وسط بعضی کودکان کم‌سن و نوزاد شایع است. برخی کودکان به حمام کردن به چشم یک جنگ نگاه می‌کنند. ولی می‌توان این تجربه را به گونه‌ای تغییر داد. می‌توان از روش‌های گوناگون این بخش از روز را به تجربه‌ای خوشایند تبدیل کرد.

کودکانی که تازه به دنیا آمده‌اند، حس می‌کنند که مهار کافی را ندارند. وانگهی آن‌ها علاقه‌ای به تغییر دما و حس خیس شدن ندارند. بقیه سنین کودکان، ممکن است از صدای آب بترسند. به صورت کلی ترس از لیز خوردن هم وجود دارد. وانگهی ترس از برآفروختن چشم به خاطر صابون یا شامپو هم ترس کودکان از حمام را بیشتر خواهد کرد.

ترس را جدی بگیرید. اگر نوزاد و کودک شما از گرمابه خوف دارد، بهتر است که این ترس را جدی بگیرید. بهتر است که کودک خویش را مجبور به حمام کردن نکنید. مراقب ناراحتی او باشید و هنگامی که کودک ناراحت است، به فکر حمام نباشید. ولی یک سری روش برای سنین گوناگون هستی دارد و می‌توان از این روش‌ها استفاده کرد.

ترس نوزاد از حمام کردن

 

ترس نوزاد از حمام کردن

 

برای ساده‌تر کردن حمام نوزاد می‌توان از چند قدم پایین بهره‌گیری کنید:

از فضای گرمابه کوچکی استفاده کنید. فضایی را استفاده کنید که کودک حس امنیت بشتری داشته باشد.
مطمئن شوید که دمای آب کم و بیش به دمای بدن است.
شستشو را نقطه‌ای و تکه تکه انجام دهید.

اگر فرزند شما سن بیشتری دارد، برای از بین بردن خوف کودکان از حمام می‌توانید از این ایده‌ها برای حمام بهره‌گیری کند:

مرحله به مرحله گرمابه را آغاز کنید. اول او را در یک وان قرار دهید. با یک اسفنج او را تمیز کنید و تدریجا آب را به وان کوچک اضافه کنید.

کودک را سریعا به یک گرمابه بزرگ منتقل نکنید، بلکه کم کم اینکار را سپریدن دهید لغایت او با حمام کبیر آسان باشد.

با کودک خویش حمام کنید. می‌توانید او را بغل کنید یا روی پای خود قرار دهید تا حس امنیت داشته باشد.

از یک صندلی حمام بهره‌گیری کنید تا کودک توانایی نشستن را داشته باشد. در تمام مدت کنار کودک خود باشید.

از یک حجم در کف گرمابه استفاده کنید که میزان لیز بودن کف را کاهش دهید. بدین ترتیب کودک شما خوف از لیز خوردن را نخواهد داشت.

قبل از اینکه گرمابه تمام شود کودک را به بیرون از حمام منتقل کنید. با اینکار کودک را از صدای ذیل رفتن آب به چاه دور می‌کنید، چون بعضی از کودکان از این صدا می‌ترسند. از شامپو بچه کاربرد کنید که چشم کودک شما نسوزد. همچنین از کلاه و عینک هم می‌توانید بهره‌گیری کنید. با به کارگیری این وسایل کودک حس ماجراجویی بیشتری خواهد داشت.

با این روش‌ها می‌توان ترس کودکان از حمام را کم کرد. اما اگر همچنان کودک شما از حمام و وان خوف دارد، از دوش استفاده کنید. کودک را بغل کنید یا اینکه کف حمام بشینید و دوش بگیرید. ولی مهم‌ترین نکته این است که هیچ‌گاه کودک خود را در حمام تنها نگذارید. ممکن است اتفاق ناگواری در این مدت رخ دهد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *