بارداری

تکامل مغز جنین در دوران بارداری

 

 

تکامل مغز جنین در دوران بارداری

 

تکامل مغز جنین در دوران بارداری پذیرش این واقعیت که تقسیم قابل ملاحظه ای از گسترش مغز طی دوران بارداری رخ می دهد، به احتمال زیاد امری راحت خواهد بود. این دوره تکاملی ، همچون اسکلتی برپا برای پرورش هوش نوزاد تازه زاده شده عمل خواهد کرد. ولی چه کاری از دست ما بر می آید؟

 

مغز جنین

رشد مغز جنین طی دو هفته با ساختن صفحه عصبی پیش درآمد خواهد داشت. طی دوره تکاملی، چین های عصبی مجاور دسته میان به سوی یکدیگر جنبش می کنند و در نتیجه این اتفاق صفحه عصبی تبدیل به لوله عصبی می شود که خود متشکل از چهار بخش مجزا خواهد بود؛ پیشا مغز، مغز میانی، بعد مغز و طناب نخاعی. هر کدام از تقسیم بندی های نام دستگیر در پایان سیستم عصبی پیچیده جنین شما را شکل می دهند. تمام موارد مذکور تا هفته هفتم بارداری تکمیل خواهند شد.

تنها پس از گذشت شش هفته جنین آغاز به جنبش می کند و این فقط سرآغازی برای یک آغاز بزرگ تر است. قبل از ورود به سه ماهه دوم، فرزندتان توانا به تنفس، بلع و حتی مکیدن انگشت خود خواهد بود!

آخرین تقسیم مغز که باید پیش از زایش تکامل یابد، قشر مخ محسوب می شود. همانطور که پیش تر نیز گفته شد، این قسمت عملکردهای ارادی تن را تحت کنترل خود دارد. البته لازم به ذکر است که گسترش قشر مخ تا چندین سنه بعد از زایش نیز پیوسته خواهد داشت.

 

 چه کمکی از شما بر می آید؟

مهم ترین وظیفه ای که برای کمک به گسترش هرچه بهتر مغز کودک خویش بر عهده دارید، حفظ سلامتی جسمی و روحی خواهد بود. مشاوره با طبیب و پروا به رهنمود های وی از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود.

 

 

 از چه چیزهایی باید دوری کرد؟

احتمالا تا به حال بارهای بار مطالب مختلفی را پیرامون مضرات گونه ها داروها، سیگار و الکل در دوران بارداری خوانده اید. اما عامل مهم دیگری نیز وجود دارد که در بیشتر موارد توجه چندانی به آن نمی شود. استرس می تواند تاثیرات منفی قابل توجه و حتی مراجعت ناپذیر بر گسترش مغز جنین به تعقیب داشته باشد.

همچنین ممکن است شنیده باشید که باید از مصرف تخم مرغ خام یا محصولات تولید شده مانند سوسیس و کالباس نیز دوری شود. این پیشنهاد به انگیزه ریسک نه چندان بالا اما محتمل ابتلا به باکتریهای پاتوژن (بیماری زا) همانند سالمونلا و یا لیستریا مونوسیتوژنز خواهد بود. منازعه با عفونت برآمده از دو میکروارگانیسم یادشده در افراد بالغ و سالم، به صورت خفیف لغایت متوسط گزارش شده است. ولی باید توجه داشته باشید که نشانه آنها بر جنین رو به پیشرفت بسیار شدید خواهد بود. در دروان بارداری شست و شوی دقیق اقلام مصرفی به خصوص میوه و سبزی ها به قصد دفع سموم احتمالی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

بیماریهای ویروسی مثل زیکا قادر به ایجاد اختلال در روند تکامل مغز جنین هستند. از این رو رعایت بهداشت ، خطر ابتلا به بیماریهای تهدید کننده سلامت جنین و در ضمن والده را به شیوه قابل توجهی کم می کند

علاوه بر موارد فوق، یک سری از شرایط ویژه محل شغل و موادی که ممکن است با آنها سر و کار داشته باشید نیز بر تکامل مغز جنین اثرگذار هستند. بهتر است در مورد مواجهه با مواد پاک کننده، رنگ و یا هرگونه ماده شیمیایی سایر با پزشک خود  مشورت کنید.

خود درمانی را به کلی کنار بگذارید! در خصوص مصرف دارو از یک مسکن ساده گرفته تا شفا های تخصصی، باید عقیده پزشک معالج خویش را جویا شوید

 

 

چگونه می توان از تکامل مغز جنین خود حمایت کرد؟

بدون شک علت اصلی پافشاری بر حفظ سلامت شخصی والدین، تاثیر مهم آن بر تکامل هرچه بهتر مغز کودک خواهد بود. توصیه به مصرف روزانه مکمل های در بر گیرنده فولیک اسید و DHA (از اسیدهای چرب ساختن دهنده امگا-۳) بدست بانو های آبستن نیز با همین جستار در پیوستگی است. از طرفی باید یک رژیم غذایی کامل متشکل از میوه های سالم، سبزیجات و پروتیئن کافی در عقیده گرفته شود. مراجعه به هنگام و مشاوره با پزشک، به شما اطمینان می دهد که در گذرگاه سلامتی خویش و کودکتان در جنبش هستید.

 

در حالی که هیچ نوع شواهد دقیقی پیرامون کارایی مثبت موسیقی کلاسیک بر رشد ذهنی کودک ندارد، بعضی پژوهش ها پرتو داده اند که جنین به موسیقی پیامد نشان می دهد. باتوجه به نتیجه این بخش تحقیقات، توصیه می شود برای کودک خود موسیقی پخش کرده و با وی صحبت کنید. جالب است بدانید که مایع آمنیوتیک (مایع ای که تو کیسه ای به همین نام در رحم والده وجود دارد) می تواند اصوات را به خوبی انتقال دهد. بدین ترتیب جنین توانا به دانستن صوتی است که مادر به آن گوش می دهد

 

 

جنین هرچه بیشتر درون رحم بماند مغزش کامل تر میشود

ساختار اولیه مغز جنین به چهره خرده لوله های عصبی شناخته می شود که آخر الامر بخشی ریسمان نخایی و بخش دیگر، مغز را برپایی می دهد. ساختارهای عمده مغز ازجمله قشر مخ شروع به شکل گیری کرده و با رشد اغلب مغز، راز جنین همانندگی بیشتری به راز انسان پیدا می کند.رشد سلول های جدید مغز ادامه پیدا می کند و بین آنها وابستگی استوار می شود. رفلکس های فیزیکی گسترش می یابد.

در ماه نهم بارداری مغز جنین به رشد خویش پیوستگی داده و بسیاری از نرون ها ساختن شده در محل دقیق خود قرار می گیرند. پیش از تولد، اندازه و وزن مغز جنین یک ربع مغز بزرگسالان است. به همین علت گفته می شود که زایش به هنگام بهاعث رشد بیشتر مغز جنین میشود.

تولد دیرتر از موعد برای مغز جنین بهتر است

مطالعه جدیدی بیان می کند که هرچه ‏نوزاد  نزدیک  تر به زمان مقرر متولد شود، برای تکامل مغزش بهتر است.‏

 

 

 

تکامل مغز جنین در دوران بارداری

 

 

مرحله‌ی اول رشد مغز جنین ( هفته‌ی اول تا دوم)

 

در این مدت، تخمک لقاح یافته در دیواره‌ی رحم والده کاشته می‌شود. در این موعد حاملگی، مرحله‌ی دو هفتگی خویش را طی می‌کند.

 

 

تکامل مغز جنین در دوران بارداری

 

 

هفته سوم

در این مرحله تخمک تبدیل به توپی از سلول شده که به آن بلاستوسیت گفته می‌شود. هر کدام از این تخمک‌ها DND مخصوص به خود را دارد که اطلاعات لازم را حمل می‌کند. در این مرحله جنین به دو سلول تبدیل می‌شود. سلول‌های درونی که در پایان منجر به ایجاد جنین می‌شوند و سلول‌‌های بیرونی که سرانجام جفت را ساختن می‌دهند.

 

هفته چهارم

در این مرحله از رشد مغز جنین می‌توانیم بلاستوسیت را یک جنین بنامیم؛ زیرا توانسته خود را به رحم برساند و در دیواره‌ی رحم لانه‌گزینی کند. در این سررسید بارو رحم برای نگهداری جنین به اندازه‌ی کافی ستبر شده است. جنین در این مدت می‌تواند از والده تغذیه کند. در این مرحله سه تقسیم مغز رشد می‌کند: پیشا‌مغز، مغز میانی و بعد مغز

 

هفته پنجم

اولین نشانه‌های نیم‌کره‌ی مغزی در این مرحله قابل مشاهده است. کماکان که مغز رو به پیشرفت است، سیستم گردش خون شروع به برپایی چهار اتاق قلب می‌کند. ما می‌توانیم جوانه‌های اندام را ببینیم. قلب جنین با سرعتی دو مساوی سرعت قلب مادر آغاز به ضربان می‌کند.

 

 

هفته ششم

در این هفته شکلگیری نیم‌کره‌های مغز و موج‌های آن قابل نگریستن است. لوله‌های عصبی که مغز و نخاع را به هم متصل می‌کند، در این زمان بسته خواهد شد. غده‌ی هیپوفیز، تیموس و پاراتیروئید در این زمان برپایی می‌شود.

 

هفته هفتم

در این مرحله مغز به سرعت رو به پیشرفت است. پلک‌ها و گوش‌ها و ناحیه‌ی تناسلی آغاز به شکلگیری کرده‌اند.

 

هفته هشتم

در این زمان، راز نسبت به دیگر نقاط تن بزرگ‌تر است. رشد مغز بازپسین که رئیس تنظیم تپش قلب، تنفس و همه‌ی فعالیت‌های ماهیچه‌ای است که در این موعد شروع می‌شود.

 

هفته نهم

در این زمان، سیستم عصبی برای عملکرد پسندیده توسعه مکشوف است. منطقه‌ی ژنیتال برای هر دو جنس به یک شکل است.

 

هفته دهم

ناحیه‌ی تناسلی در این سررسید آغاز به رشد می‌کند. جنسیت جنین در این مرحله مشخص می‌شود. رشد مغز جنین با سرعتی شدید پیوسته پیدا کرده است. مغز، ۲۵۰ هزار نورون را در هر دقیقه شکل می‌دهد. پلک‌ها و گوش شکل گرفته است و رویان اولیه تبدیل به جنین شده است.

 

هفته یازدهم تا چهاردهم

طناب نخاعی به راستی شکل گرفته است. اعصاب نخاعی از ریسمان نخاعی شروع به کشیدگی می‌کنند. جنسیت نوزاد مشخص شده اس. قلب، جگر و طحال و سایر ارگان‌های تن در حال شکلگیری است. در این مرحله کودک از راه زوج مقدار زیادی غذا دریافت می‌کند. جنین در این مرحله شروع به تمرین تنفس، دم و بازدم می‌کند. پلک‌ها الی هفته‌ی بیست و هشتم بسته خواهد ماند.

 

هفته پانزدهم

لگن کودک به سرعت در حال رشد است. مو‌های قشنگ پوست جنین را می‌پوشاند. حس شنوایی در این مرحله پرکار شده است. غده‌ی هیپوفیز به طور کامل رشد کرده است.

 

هفته شانزدهم

نوزاد با کشیدن و تکان دادن پاراگراف (لاتین) ناف حضور خویش را نشان می‌دهد. مغز وارد مرحله‌ی بعدی رشد خویش شده است.

 

هفته هفدهم

در این مرحله رحم شروع به اشاعه می‌کند الی فضای بیشتری برای جنین در حال رشد، برپایی کند. همانطور که استخوان رشد می‌کند و سخت‌تر می‌شود، احتیاج به محافظت دارد. طناب نخاعی توسط ماده‌ای نگهبان به نام میلین پوشانده می‌شود.

 

هفته هجدهم

نوزاد در این مرحله به روشنایی حساسیت پرتو می‌دهد و رشد مغز جنین همچنان ادامه دارد.

 

هفته نوزدهم

مغز در این مرحله توانا به تشکیل نورون‌های حرکتی است که مایه حرکات ارادی ماهیچه‌ها می‌شود. پیشامغز به دو نیم‌کره‌ی چپ و راست گسترش پیدا می‌کند. سلول‌های عصبی مورد بیچارگی برای پردازش تمام حواس  به سرعت در حال رشد هستند.

 

هفته بیستم

در این مرحله سلول‌های عصبی ارتباطات پیچیده و ادراک حسی را با مغز و دیگر نقاط تن برپایی می‌کنند. این رشد، تا سن ۵ لغایت ۶ سالگی پیوستگی دارد.

 

هفته بیست و یکم

در این مرحله، رشد جنین کاهش پیدا می‌کند. اندام‌های مثل قلب، قوی‌تر می‌شود و چربی در عضلات جنین جمع خواهد شد.

 

هفته بیست و دوم

با دریافت اداراکات حسی پیچیده توسط مغز، جنین قادر به تشخیص صدا‌های گوناگون می‌شود.

 

هفته بیست و سوم

در این مرحله، تمام سلول‌های عصبی که به طور مستقل گسترش یافته‌اند، آغاز به پیوستن به یک سیستم عصبی یکتا و کامل می‌کنند.

 

هفته بیست و چهارم

در این مرحله مغز آغاز به تنظیم تمام عملکرد بدن و فعال‌سازی سیستم شنوایی و بینایی می‌کند و تمام حواس کودک را گسترش می‌دهد.

 

هفته بیست و پنجم

نخاع شروع به سخت و صاف شدن می‌کند. سیستم عصبی رشد بیشتری پیدا کرده است و توانا به مهار تنفس ارادی است.

 

هفته بیست و ششم

تا این مدت مغز به شکل هموار بود. ولی بافت ان در این مدت، شکل مواج به خویش می‌گیرد. امواج مغزی با تقویت حس‌گر‌های بینایی و شنوایی قوی‌تر می‌شود.

 

هفته‌ بیست و هفتم

همانطور که مغز شروع به پردازش بسیاری از حواس می‌کند، شدنی است کودک شما در این زمان حتی خواب هم ببیند. در این دوره، بافت مغز با سرعت زیادی در حال رشد است.

 

هفته بیست و هشت تا چهل‌ام

در این زمان، مغز تنفس را مهار می‌کند و دمای تن را تنظیم می‌کند. رشد مغز مقارن با ایجاد بستگی بین سلول‌های عصبی به سرعت در حال افزایش و اندازه‌ی آن در حال بزرگ‌تر شدن است. مغز و ریه از ارگان‌هایی هستند که رشدشان تا انتهای سه ماه سوم بارداری درازا می‌کشد. مغز نوزاد اندازه‌ی یک چهارم مغز بزرگسالان است.

 

 

 

 

غذاهای سالم در دوران بارداری

 

 

 خوردن غذاهای سالم در دوران بارداری ضروری است، برای بدنیا آوردن یک کودک باهوش مصرف مواد غذایی زیر برای خانم های آبستن پیشنهاد می‌شود:

 

۱) ساردین به علت داشتن DHA

 

۲) دانه کدو به علت داشتن روی

 

۳) اسفناج برای فولات

 

۴) تخم مرغ برای کولین

 

۵) عدس برای آهن

 

۶) آجیل برای سلنیوم

 

۷) بادام زمینی برای ویتامین E

 

۸) ماست یونانی برای ید

 

۹) آوکادو برای اسیدهای چرب اشباع نشده

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *