بابا و مامان نی نی

راهکار هایی برای والدین شاغل

راهکار هایی برای والدین شاغل

راهکار هایی برای والدین شاغل

 

دو نی نی : در مطلب زیر چند ترفند که توسط افراد مختلف به کار گرفته شده است و به آن‌ها در ایجاد تعادل در کار و زندگیشان کمک کرده است، ارائه می‌شود.

 

در حیات تمام والد و مادر‌ها لحظه‌هایی هستی دارد که به خود میگویند هیچ چیزی خوب پیش نمی‌رود. بعضی از افراد در این شرایط تصمیمات عجولانه‌ای اتخاذ کرده و دست به تغییرات بنیادین می‌زنند و یا کلا جهت بررسی بیشتر به فرزندانشان،ترک کار می کنند و حتی شدنی است از شریک حیات خویش بخواهند که این تصمیم را بگیرد. درست است که در این شرایط این راهکار‌ها کمک زیادی به شما خواهد کرد، اما باید پروا داشته باشید که این‌ها فقط مسیر حل‌های برپایی تعادل بین زندگی شخصی و شغلی شما نیستند.

 

شخصی که در دوره ای از زندگیش با این دشواری رو به رو شده است استفاده از تدبیر موسوم به ۵% را پیشنهاد می‌دهد. این ایده که بدست daisy wademan dowling در Harvard business review ارائه داده شده است اشاره دارد به اینکه به جای اخذ تصمیمات عجولانه و خط کشیدن روی زندگی شغلیاتان می‌تواند با استفاده از چند ترفند ساده به سطحی از انعطاف پذیری و تعادل در زندگی شخصی و شغلیتان برسید. به طور مثال شما می‌توانید در هفته یک روز، کارخود را زودتر از معمول خاتمه دهید و به خانه بروید و یا بعد از مأموریت‌های کاری که پس از ساعت کاری خاتمه می‌یابد مستقیماً به منزل بروید. این تغییرات آنقدر بزرگ نیست که بر عملکرد شما تأثیر بگذارد و نارضایتی مدیرتان را در برداشته باشد، اما تأثیر آن را به وضوح در حیات شخصی خویش خواهید دید. به این ترتیب شما به طور مقارن هم زندگی و فرزندتان را اداره می‌کنید و هم گذرگاه خویش را در جهت موفقیت شغلی ادامه خواهید داد.

 

راهکار هایی برای والدین شاغل

 

در ادامه چند ترفند که بدست افراد مختلف به پیشه گرفته شده است و به آن‌ها در ایجاد تعادل در کار و زندگیشان کمک کرده است، ارائه می‌شود.

 

براساس ساعت کاریتان برنامه ریزی کنید

 احتمالاً اجرای این گزینه برای کل شدنی نباشد، ولی قطعاً ارزش مطالعه را دارد. به طور مثال والد یا مادری که صبح‌ها دیرتر به سرکار می‌رود زمان کافی دارد تا فرزندشان را به مدرسه ببرد. در روبرو مراجعت پدر یا مادری که زودتر کارش تمام می شود می‌تواند فرزندشان را از مدرسه بردارد. در مواردی می‌توان با هماهنگی رئیس یا مدیر خود، صبح‌ها یک ساعت زودتر به سرکار بروید و از آن طرف می‌تواند برای برداشتن فرزندتان از مهدکودک یا مدرسه زودتر کارتان را پایان دهید.

 

به همکارانتان اعلام کنید که شما باید سر ساعت مشخص محل کارتان را ترک کنید.

با اعلام این موضوع به بردباری زیاد همکارانتان همکاری لازم را با شما خواهند کرد.

 

از سیستم پاسخگویی از راه دور برای مواقعی که محل شغل خود را ترک کرده اید بهره‌گیری کنید.

شما می‌توانید در موقعیت‌های مختلف وقتی از میز کارتان دور هستید ایمیل‌های خویش را چک کنید یا کار‌های همانند به آن که باعث می‌شود هم به زندگی و فرزنتان برسید و هم از برنامه کاریتان عقب نمانید.
جهت سلامت ذهن خود یک روز را از فضای کار دور بمانید.

 

از سیستم تحویل در درب منزل استفاده کنید

شما می‌توانید خرید‌های هفتگی و یا حتی یومیه خویش را تلفنی و یا آنلاین سفارش دهید و آن‌ها را درب خانه تحویل بگیرید. بدین ترتیب زمانی را که قرار بود صرف ایاب و ذهاب به فروشگاه و خرید شود را با خانواده خود گذرانده اید.

 

از زمان نهار خود استفاده کنید

اگر مدرسه فرزندتان در نزدیکی محل کار شماست می‌توانید با انسجام مسئولان مدرسه از زمان نهار برای وقت گذراندن با او استفاده کنید.

 

درهفته یک ساعت بعد از کارتان را به بیرون رفتن با همسرتان اختصاص دهید

این برنامه را می‌تواند به شکلی هماهنگ کنید که تا قبل از انتها موعد مدرسه فرزندتان یک ساعتی را با هم به گردش بروید و مطمئن باشید که فرزندتان هم با دوستانش لحظات خوشی خواهد داشت.

 

اگر نمی‌توانید به باشگاه بروید با فرزندتان ورزش کنید.

به طور مثال اگر فرزندتان به دوچرخه سواری علاقه دارد شما هم برای خویش یک دوچرخه جاسازی کرده و با او همراه شوید. از این روش هم ورزش کرده اید و هم پیوند قوی بین شما و فرزندتان شکل می‌گیرد.

 

تا جایی که می‌تواند برای کار‌های خانه از نیروی خدماتی کمک بگیرید.

صحیح است که به کارگیری نیروی خدماتی برای شما هزینه خواهد داشت و شدنی است برای خیلی از کسان این هزینه سنگین باشد. ولی باید پروا داشته باشید که شما در مقابل هم در سررسید خویش صرفه جویی کرده اید و هم کارهایتان به چهره حرفه‌ای تری تمام می‌شود که قطعاً آسودگی خیال شما را نیز در برخواهد داشت.

 

 

راهکار هایی برای والدین شاغل

 

 

راهکار هایی برای والدین شاغل

در این نوشتار خواهید خواند که چطور والدین شاغل کارهایشان را با کامیابی مدیریت می‌کنند.

 

مدیریت زمان و زندگی برای والدین شاغل

والدین شاغل جستار این نوشتار هستند و شاید خیلی از شما که درگیر آن هستید، بدانید که این موضوع واقعا یک چالش بزرگ است. به طوری که در سنجش با آن، دوران مدرسه و کنکور و دانشگاه و شروع شغل جدید و ازدواج، کل مسائل جزئی و کوچکی به نظر می‌رسند.
باور کنید آن کودکان قشنگ و تمیز و دلشاد و تپل و خندانی که در فضای مجازی می‌بینید تنها یک روی سکه هستند، روی سایر آن: بی‌خوابی، عوض کردن پوشک و تحمل گریه‌های از انتها دل و بی دلیل کودک دلبندتان است، در حالی که در ۲۴ ساعت گذشته فقط ۲ ساعت کامیاب به خوابیدن شده‌اید!
حالا به کل این گرفتاری‌ها این را هم اضافه کنید که چون آن که دندان دهد بی علت و بدون زحمت به کسی نان نمی‌دهد(حداقل به من و شما نمی‌دهد)، شما و همسرتان باید برای تامین پوشک و نان و آب و…. این کودک، تا زمانی که حتی بچه‌‌های او دندان درآورند، از صبح تا شب کار کنید.  زمانی که به خانه می‌رسید مانند قبل نمی‌توانید دوش بگیرید و جلوی تلویزیون دراز بکشید و شبکه‌ها را بالا و زیر کنید، بلکه تازه آغاز شیفت مشکل و تمام نشدنی شما به عنوان والدین است.

 

 

مواقعی که کار‌ها پیچیده می‌شود راه گریزی برای خود بیابید.

ممکن است شما توانا به پایان هر کاری باشید، اما قطعاً بررسی به همه امور در یک سررسید امکان پذیر نیست و باید توجه داشت که انجام شدن کل کار‌ها بهتر از این است که به انگیزه تلاش برای عالی اتمام شدنشان سررسید کافی برای رسیدگی به همه امور نداشته باشیم. به راستی گاهی لازم است در مواردی راحت گیر باشیم. به طور نمونه مهم است که در وعده غذایی فرزندمان مواد مغذی لازم گنجانده شود، اما نیازی نیست هر روز مثل یک آشپز حرفه‌ای برای تهیه خوراک وقت صرف کنیم.

 

اگر به داشتن بچه فکر می‌کنید و یا تازگی صاحب بچه شده‌اید مطمئنا بسیار شنیده‌اید که داشتن بچه رابطه، پیشه و گونه تفکرتان درباره انجام کارها را تغییر می‌دهد.

هیچ میانبری هم برای گذار از این مرحله‌ی حرفه‌ای و شخصی هستی ندارد، اما اگر بتوانید پیش از آن، برخی مکالمات را هرچه زودتر با شریک زندگی‌تان داشته باشید، و تکلیف یکسری وظایف را مشخص کنید، می‌توانید این گذرگاه را با آرامش و بهره‌وری اکثریت به پایان برسانید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *