روانشناسی

روشهای موثر برای حرف شنوی کودکان

حرف شنوی کودک از والدین

روشهای موثر برای حرف شنوی کودکان همه ی ما می خواهیم فرزندانمان حرف شنو باشند . وقتی فریاد می زنیم که بایست ! نرو وسط خیابان ؛ توقع داریم کودکمان اطاعت کند . یا اگر به او می گوییم که برو مسواک بزن ، یا بخواب ، چشمداشت داریم بدون هیچ حرفی این پیشه را سپریدن دهد .
خیلی اوقات ، وادار کردن بچه ها به این که رفتار شایسته ای داشته باشند مشکل است . شیوه ” هر چه می گویم همان است ” که اغلب والدین به آن متوسل می شوند ، معمولاً بی سود است .

خوشبختانه شیوه هایی برای گردانیدن رفتار بچه ها وجود دارد که بدون برخورد ، بدون اشک و قهر ، فریاد ، کتک کاری ، یا توهین ِ زبانی است . در این جستار سعی کرده ایم اصولی را ارائه دهیم که عمل به آنها به شما و فرزندتان کمک می کند تا به هدف مطلوب برسید . شروع واقعی این نوع تربیت ، از سال های پیش درآمد کودکی است .
به خاطر داشته باشید که در سنین قبل دبستانی ، بچه ها کارهای عادی روزمره و مهارت نظم و انضباط را که لازمه ی حیات است ، به راحتی یاد می گیرند . برای تسلیم کردن کودکان روشی کلی وجود دارد که در کل شرایط ، مفید است . آن را یاد بگیرید و بعد در گویه های مختلف امتحان کنید .

در ادامه مطلب تصمیم داریم در رابطه باروشهای موثر برای حرف شنوی کودکان بیشتر صحبت کنیم با ما همراه باشید در سایت دو نی نی 

۱ – تصادف مثبت داشته باشید

به رفتار پسندیده مولود خود توجه کنید و در همان لحظه از آن تعریف کنید . سپس از او درخواست نمایید ( یا او را راهبری کنید ) الی فعالیت بعدی را سپریدن دهد . در این شیوه برای هر کاری که کودک صحیح انجام می دهد امتیازی قائل شوید ، به نوعی که گویی جادویی در پیشه است ، او به طور باور نکردنی ، تقاضا های بعدی را پاسخ دادن می کند. به طور مثال به او بگویید :
– به به که یک لیوان شیر خوردی . حال که بیا کمی تخم مرغ بخور .
– خیلی خوب مسواک زدی . حالا بیا لباس خوابت را بپوش .

۲ – برای کنترل او به نرمی رفتار کنید

هر گاه ازکودک خود خواهشی دارید ، به سمت او بروید و به نرمی او را لمس کنید . به طوری که حضور شما تقریباً موافقت کودکتان را ضمانت کند . اکنون صحیح در جایی هستید که پروانه شما به یک عمل تبدیل می شود .
شما می خواهید فرزندتان میز را بچیند ، اگر با فریاد از او بخواهید که از آن طرف خانه بیاید و میز را بچیند ، حتماً مؤثر نخواهد بود ؛ بهتر است نزد او بروید و آنچه که می خواهید به او بگویید ، سپس با او به آشپزخانه بروید .
هنگامی که خواهر و برادر مشغول نزاع و ستیز هستند ، نباید با داد و ستم دعوا را متوقف کنید . به جای آن ، به طرف آنها بروید و گفتگو کنید . خیلی اوقات همین تسکین شما برای ساکت کردن بچه ها بس است .
اگر می خواهید موافقت کودک خویش را جلب کنید کمتر از ” نه مؤکد ” استفاده کنید و حتی المقدور از زندان کردن او در اتاقش پرهیز نمایید .

۳ – مولود خود را مجدد ارشاد کنید

مولود خود را به سمت رفتار مناسب هدایت کنید . اگر او به چیزی دست می زند که نباید دست بزند ، به او بفهمانید که دقیقاً چه چیزهایی را می تواند لمس کند یا بردارد . اگر او روی مبل بالا و زیر می پرد ، به جای اینکه او را توبیخ کنید ، جایی را که می تواند جست و خیز کند به او نشان دهید .

۴ – اشیاء ویرانگر را از دسترس کودک دور کنید .

اگر فرزندتان روی حصار رنگ آمیزی می کند ، مداد رنگی را از دسترسش دور کنید و برایش توضیح دهید که چطور می تواند از مداد رنگی به راستی استفاده کند .

۵ – عزت نفس کودکان را از بین نبرید .

اگر مولود خردسالتان روی میز ایستاده و می خواهید او را ذیل بیاورید ، به او بگویید ” اجازه نداری روی میز بایستی ، خودت پایین می آیی یا من کمکت کنم ؟ ” در این صورت شما به نوعی ناتوانی های او را کنترل می کنید و خودباوری از شما به فرزندتان انتقال می یابد .

۶ – فرزند خود را برای حضور در جمع حاضر کنید

اگر مولود شما در حضور دیگران بد رفتاری کند ، باعث خجالت شما می شود و افرادی که گواه خرابکاری او هستند رنجیده می شوند . در این سررسید اگر به او بگویید ” ساکت بنشین ” ، معمولاً رفتارش بهبود نمی یابد .
قبل از هر وضع جدیدی همچون سوار شدن به هواپیما یا حضور در جشن تولد ، موقعیت را برای او شرح دهید و انتظارات واقعی خود را بیان کنید . به طور مثال بگویید :
وقتی سوار هواپیما می شویم ، در آنجا صندلی ویژه خودت را داری و باید کمربندت را ببندی . می توانی کتاب بخوانی ، چیزی بخوری یا با اسباب بازی کوچکی بازی کنی .
وقتی فردا به جشن تولد می رویم ، از تو انتظار دارم شلوغ نکنی و هنگامی که دوستت کادوهایش را مفتوح می کند ، بنشینی و مشاهده کنی .

۷ – به کودک کمک کنید که کمی جلوتر را ببیند .

بچه ها در هر موقعیتی که پیمان دارند ، رویدادهای بعدی را نمی بینند و تنها در لحظه حیات می کنند . برای همین ، هنگام گــذر از مرحله ای دیگر ، دچار دشوار می شوند . بنا براین بهتر است هنگامی که می خواهید او را از جایی که همنشین دارد به جای دیگری ببرید ، نخست پنج دقیقه قبل او را آگاه کنید که تا چند لحظه دیگر باید اینجا را ترک کنید . اگر بی تازه دست او را بگیرید و به جای دیگری ببرید باعث ستوهی او می شوید .

۸ – از جایی که برای او مشکل ساز است دور شوید

اگر هر بار با کودکتان به سوپر مارکت رفتید و با مشکلاتی روبرو شدید ، زمانی به آنجا بروید که کسی از او حفاظت می کند . بهتر است مدت یک ماه به او فرصت دهید و او را به اتفاق خویش به خرید نبرید ، این مدت ، سررسید مناسبی است که این چرخه ی منفی بشکند و به شما و فرزندتان پروانه دهد که روال عادی پیدا کنید .

۹ – کودکتان را به جای دیگری ببرید

اگر در رستوران هستید و او بهانه گیری می کند ، کودکتان را بردارید و از آنجا خارج شوید . اغلب بیرون رفتن و انتقال او به جایی دیگر ، باعث آرامش او می شود .
کارهای روزمره را به طور منظم انجام دهید . لباس تاریکی ، مسواک زدن ، باز کردن در ، تمیز کردن اسباب بازیها ، رفتن به رختخواب ، کل ی اینها مجموعه ای هستند که رویدادهای مهم روزانه محسوب می شوند. شما می خواهید فرزندتان هر یک را با موفقیت پشت راز بگذارد و در گذر از هر مرحله ، رفتار مناسبی داشته باشد . ولی ممکن است رفتارهای منفی همانند فریاد زدن نیز به سرعت در روال عادی روزمره جای بگیرد .

۱۰ – در هر مرحله او را راهبری کنید

دقت کنید که هر یک از مراحل رشد کودکتان در کارهای روزمره نهان شده است . او به تدریج می تواند کفشهایش را بپوشد و یا به گرمابه برود . شما نخست باید او را از لحاظ فیزیکی ( در هر مرحله اتمام امور یومیه ) ارشاد کنید و پس تنها بیننده باشید .
مثلاً به او بگویید : ” من نمی توانم لباست را دربیاورم ؛ ولی داخل را مشاهده می کنم که چطور این پیشه را می کنی .”

۱۱ – گاهی بعضی امور را به کودک تذکر کنید

بچه ها به راحتی شدنی است چیزی را فراموش کنند . این وظیفه شماست که برخی موارد را به آنها یادآوری دهید . مثلاً اگر کودک شما فراموش کرد به دستشویی برود . باید با مهربانی به او بگویید ” وقت دستشویی” رفتن است . یک کلمه ی یاد آوری برای او زیاد سودمند خواهد بود .

۱۲ – اثناء فرمان دادن به کودک ، از دستورات واضح و روشن کاربرد کنید

به جای اینکه بگویید ” اتاقت را مرتب کن ” بهتر است به باره مشخصی اشاره کنید . یعنی بگویید کتاب ها را در قفسه آبی ، و اسباب بازی ها را در گنجه پایینی بگذار. هر قدر فرمان های شما واضحتر باشد پذیرفتن آنها برای کودک آسانتراست .

۱۳ – انگیزه سپریدن هر کاری را برای کودک روشنگری دهید

1 ) همانطور که شما و فرزندتان در حال مسواک زدن هستید ، برای هشدار او توضیح دهید که چه کار می کنید و چرا . مثلاً بگویید : ببین من خمیر دندان را به تمام دندانم می رسانم . می خواهم همه ی جوجوهایی که آنجا حیات می کنند را در بیاورم . حالا با آب ، دهانم را می شویم ، غرغره می کنم و پس آب دهانم را بیرون می ریزم . بیا با هم این طوری مسواک بزنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *