بارداری

روش صحیح خوابیدن‌ در زمان بارداری‌

روش صحیح خوابیدن‌ در زمان بارداری‌ : حاملگی دوره سختی برای خانم هاست و زندگی اونها رو دستخوش تغییرات زیادی میکنه . یکی از مواردی که حتما باید خانم ها به اون دقت کنن ، چگونگی به خواب فرو رفتن در این زمانه . در زمان حاملگی بعضی از وضعیت ها بهتر‌ از‌ بقیه روش ها هستن و آسودگی شما رو مهیا میکنن . به همین دلیل خوبتر است که راجع‌به وضعیت خوابیدن خود تجدید نظر‌ کنین و تلاش کنین که نحوه ای رو گزینش کنین که آسایش زیادی برای شما و نوزادتون میسر میکنه . در این مقاله معلومات ضروری در این عرصه رو به شما آموزش می دهیم در دو نی نی سایت همراه ما باشید.

لازم نخواهد بود که از شروع حاملگی وضعیت خوابیدن خودتون رو تحول بدین . هنگامی که وارد سه ماهه دوم حاملگی بشین لازمه که به تفکر ساخت تغییر خواب باشین . یک پزشک متخصص زنان و وضع‌حمل بیان‌ میکنه که ” تا پیش از 12 هفتگی میتونین به هر وضعی که خواستین بخوابین” . افزون بر این بیان‌ میکنه که ” خیلی از زنان به دلیل حساسیت‌ یا ظرافت سینه‌ تمایلی به خوابیدن‌ بر روی شکم‌ ندارن اما در حقیقت این چگونگی خوابیدن ضرری نداره و تنها برای زنان آسان نیست” . با پیشرفت بارداری روی شکم یا کمر ، میتونه سریعا مشکل‌آفرین باشه . در ادامه اطلاعاتی راجع‌به وضعیت های خوابیدن متداول و اثرگذاری آنها در حاملگی رو برای شما تبیین خواهیم کرد :

 

خوابیدن به پشت‌ در دوران حاملگی

رحم انسان پس از سپری شدن حدود 15 تا 20 هفته از حاملگی ، به قدری بزرگ می شود که میتونه چنانچه شما به پشت‌ بخوابین ، روی گردش خون تن اثر بذاره . در این حالت رحم‌ میتونه سیاهرگی رو که در سوی راست ستون فقرات زن قرار داره و خون رو از بخش های زیرین و میانی بدن به قلب برمیگردونه ، فشرده کنه‌ . به علاوه خوابیدن به پشت‌ موجب فشار اومدن به آئورت (بزرگترین سرخرگ) و بسته شدن‌ بزرگترین جریان مربوط به خون در تن خانم ها میشه . در نتیجه دراز‌ کشیدن‌ به پشت بازگشت خون به قلب‌ رو کاهش میده و سبب میشه که مادر پس از بیدار‌شدن‌ حس تنگی نفس کنه‌ درحالی که قلبش به شدت می تپه‌ به خواب فرو رفتن به پشت‌ در زمان حاملگی مطلوب نیست.

روش صحیح خوابیدن‌ در زمان بارداری‌

خوابیدن روی شکم‌ در زمان حاملگی

این طور خوابیدن در شروع حاملگی مشکلی نداره اما بتدریج با سپری شدن زمان بایستی به فکر تغییر و تحول اون باشین . کلا این راه خوابیدن بی ضرره تا قبل از اینکه شکم شروع‌ به رشد کردن کنه ، که با توجه به سرعت نمو کردن و اینکه شکم چقدر گنده میشه میان 16 تا 18 هفته در حال تغییره . به خواب فرو رفتن بر روی شکم‌ با رشد کردن اون بتدریج برای زنان نامقبول میشه . منتها اینجا فقط مطلب نامقبول بودن نخواهد بود بلکه موضوع محافظت سلامت هم در میونه . خوابیدن روی شکم‌ هم اثر بد مانند خوابیدن به پشت داره . به این مفهوم که به خواب فرو رفتن به روی شکم هم موجب فشار اومدن به رگها و بی‌نظمی در عملکرد خون رسانی میشه . از خوابیدن‌ روی شکم‌ در زمان حاملگی باید خودداری بشه

روش صحیح خوابیدن‌ در زمان بارداری‌

روش صحیح خوابیدن‌ در زمان بارداری‌

خوابیدن به پهلو در زمان حاملگی

خوابیدن به کنار ، به ویژه جانب چپ ، بهترین وضعیت خوابیدن در زمان حاملگیه . با این عمل تمام سنگینی رحم‌ روی سمت راست یا چپ بدن زن قرار میگیره و اختلالی در جریان خون به وجود نمیاد . مورد دیگر این که سبب خواب آسان مادر هم میشه . هرچند باید توجه کنین که خفتن به پهلوی راست‌ باز هم به سیاهرگ اشاره شده‌ در بالا فشار‌ وارد میکنه ، به همین دلیل به میزان خوابیدن به پهلوی چپ خوب نبوده . اما میتونین با نهادن بالشت زیر بطن رحم رو بالا‌ نگه دارین ، این وضعیت خوابیدن هم میتونه مناسب باشه . خوابیدن به پهلو به ویژه پهلوی چپ بهترین وضعیت خواب در دوره بارداریه

روش صحیح خوابیدن‌ در زمان بارداری‌

روش صحیح خوابیدن‌ در زمان بارداری‌