پزشکی و سلامت, نوزاد

عامل اسهال نوزاد+ شیوه معالجه خانگی سریع

عامل اسهال نوزاد+ شیوه معالجه خانگی سریع : نوزادان اکثر اوقات در شرایط طبیعی مدفوع شل و ول دارند و ممکن میباشد ۶ تا ۸ بار در روز دفع داشته باشند، دو‌مین علت مرگ‌و‌میر در خردسال ها پایین ۵ سال در دنیا اسهال میباشد. در واقع اسهال علاوه بر بی آبی موجب سوء تغذیه نیز می‌شود. بی آبی در نوزادان می‌تواند بر سلامت نوزاد تاثیر متعددی بگذارد. مورد نیاز میباشد تا علائم و نماد های اسهال نوزاد را بشناسید و با مبادرت به موقع بازدارنده از بی آبی طفل گردید. در‌این نوشته ی علمی عارضه ها اسهال نوزادان و شیوه های معالجه آن را گفتیم.

1- عدم تحمل پروتئين شير گاو

برخی از نوزادان توان هضم پروتئین شیرگاو را ندارند، این پروتئین در اکثری از شیر خشک ها یافت می‌گردد.اين عدم تحمل معمولاً در اولين سال زندگي بين يك هفته تا چندین ماه بعداز شروع تغذيه با شير ايجاد ميشود و منجر بیماری اسهال و استفراغ مي گردد. معمولاً اين حالت تا سن 3 سالگي از بين مي رود. عدم تحمل پروتئین موجب تولید دردهای شکمی و اسهال می‌شود.

2- عفونت ویروسی

ویروس‌هایی مانند روتاویروس، آدنو ویروس، کالیسی ویروس، آسترو ویروس و ویروس آنفو لانزا می توانند منجر اسهال،استفراغ،درد در منطقه‌ی شکم،تب و لرز و تن‌ درد شوند.

3- عفونت باکتریایی

باکتری‌هایی مانند سالمونلا،شیگلا (shigella)، استافیلی‌کوک،کامپیلوباکتر یا این که ای.کولی (E. coli) میتوانند منجر اسهال نوزاد شوند.از علامت‌های عفونت باکتریایی اسهال شدید و تب میباشد.

4- عفونت گوش

عفونت گوش که گاه براساس دست اندرکاران ویروسی و گهگاه براثر یک باکتری به وجود میاید موجب بروزاسهال در نوزادان میگردد.در‌این مریض نوپا بسیار بی قرار میباشد و اشتهای خویش را از دست می‌دهد.اسهال یکی‌از اساسی تری علائم عفونت گوش در نوزادان میباشد.

5- انگل ها

ژیاردیا (Giardiasis) نوعی انگل میکروسکوپی میباشد که در روده‌ی باریک معاش می‌نماید.از علامت‌های عفونت انگلی گاز معده،نفخ،اسهال و مدفوع چرب میباشد.در شرایطی‌که که‌این علائم را در نوزاد خویش مشاهده کردید به دکتر مراجعه‌نمایید،معالجه عفونت های انگلی در نوزادان بسیار دارای اهمیت میباشد.

6- آنتی بیوتیک‌ها

مصرف آنتی بیوتیک برای یک عصر زمانبر موجب از میان رفتن باکتری های اثر گذار روده میگردد،سیستم گوارشی در‌این مواقع مختل گردیده و علائمی مانند اسهال بروز میکند.

7- مصرف مایعات بیش ‌از حد

مصرف بیش‌ازحد مایعات به‌ویژه آب‌میوه‌های دربردارنده سوربیتول (شیرین‌کننده) که مقادیر متعددی فروکتوز دارا‌هستند یا این که مصرف زیاد آبمیوه‌های شیرین ممکن میباشد سبب ساز شل و ول شدن مدفوع نوزاد گردد.بهتر میباشد خردسالان تحت 1سال آب میوه مصرف نکنند.همینطور در تنظیم شیرخشک نوزاد خویش،از آب جوشیده و سلامت به کارگیری فرمایید.

8- حساسیت غذایی

حساسیت غذایی،حالتی میباشد که در آن سیستم ایمنی تن نوزاد به پروتئین‌های بی‌ضرر و زیان طعام عکس العمل نشان می دهد.حساسیت نسبت به خوراک بلافاصله یا این که در عرض چندین ساعت برخورد خفیف یا این که شدید تولید می‌نماید.نماد‌های حساسیت غذایی اسهال،گاز معده،دل درد و خون در مدفوع میباشند.آلرژن‌ها در غذاهای جامد مانند تخم مرغ،بادام زمینی،سویا،گندم،بادام، و ماهی میباشند و معمولا از روش شیر مادر موجب تولید برخورد در تن نوزاد میگردد.

9- آلرژی غذایی

آلرژی غذایی یا این که عدم تحمل غذایی با حساسیت غذایی تفاوت داراست. عدم تحمل غذایی یک عکس العمل غیرعادی میباشد که سیستم ایمنی تن را مشغول نمی‌نماید.معمولا عدم تحمل لاکتوز در نوزادان غیرمعمول میباشد،ولی درصورتی که طفل‌تان این نقص‌ را داراست علامت‌دهنده‌ی این میباشد که بدنش به‌اندازه‌ی کافی آنزیم لاکتاز را که برای هضم لاکتوز ضروری میباشد ایجاد نمی‌نماید.

10- مسمومیت

گهگاه نوزاد به جهت مصرف بعضا از مواد غیرغذایی مانند داروها،مواد شیمیایی یا این که گیاهان سمی در گیر مسمومیت های شدید می گردد،تب، تشنج و اسهال از علائم مسمویت در نوزادان میباشد و بهتر میباشد نوزاد را سریعا به اورژانس برسانید.معالجه اسهال در نوزادان

1- پوشک نوزاد را در فواصل هنگامی کوتاه عوض فرمایید و بهتر میباشد برای پاک کردن نواد از دستمال های مرطوب به کارگیری نکنید و نوپا را با آب بشویید.
2-از پماد ها و کرم های ترمیم کننده برای پای نوپا به کارگیری نمائید تا بچه طی معالجه اسهال مبتلا سوختگی و جوش پوشک نشود و بی قراری نکند.
3- به نوباوه خویش شیر و مایعات سبک بدهید.این نکته را مدنظر بگیرید که بی آبی برای نوپا دلایل متعددی دارااست.دفعات مصرف شیر را زیاد نمائید،البته با وسعت بسیار معدود.
4- از دادن آب‌میوه یا این که آبمیوه‌های غیرطبیعی و دربردارنده افزودنی به نوزاد اجتناب فرمائید چون ممکن میباشد بیماری او‌را تشدید نماید.
5- در صورتی‌که که نوزاد شما،مصرف غذاهایی مانند پوره را آغاز کرده،موز، پوره سیب،برنج و نان سوخاری کم آب را در نرم افزار غذایی طفل بگنجانید.
در جدول تحت لیستی از شایسته ترین و بدترین موادغذایی برای نوزاد مندرج میباشد:

بایدها نبایدها

موز غذاهای چرب و سرخ گردیده
سس سیب سوسیس و کالباس
برنج شیرینی
ماهی،مرغ،گوشت پاستیل
اسپاگتی آب سیب
سبزیجاتی مانند هویج ،چغندر و سیب زمینی سبزیجاتی مانند بروکلی، فلفل، نخود و لوبیا، آلو، نخود فرنگی، تمشک
ماست و پنیر نوشابه و آب میوه های قندی

6- او آر اس در واقع یک شیوه پیگیری از بی آبی در طول اسهال میباشد و قادر است برای نوزادان مطلوب باشد. او آر اس ترکیبی خاص از نمک‌های کم آب میباشد که با آب سالم ترکیب گردیده‌ میباشد. برای تهیه و تنظیم این نوشیدنی کافیست قاشق چایخوری شکر، یک دوم قاشق چایخوری نمک و یک لیتر آب تصفیه گردیده را با هم مخلوط نمائید و هر دو ساعت یکبار به نوباوه خویش بنوشانید.
فیض
از آنجایی که اسهال موجب بی آبی تن می شود ممکن میباشد عوارضی همانند تشنج، آسیب مغزی، و حتی مرگ را درپی داشته باشد. وقتی که نوزاد شما در گیر اسهال شد، سریعا به یک دارای تخصص اطفال مراجعه‌کنید تا نوپا آب متعددی از دست ندهد،از سوی دیگر سفارش ما به شما این میباشد از هیچ داروی گیاهی برای در دست گرفتن اسهال نوزاد خویش به کارگیری نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *