بارداری

علائم و نشانه‌های اولیه بارداری در ماه اول

علائم و نشانه‌های اولیه بارداری

علائم و نشانه‌های اولیه بارداری در ماه اول والد شدن یکی از جذاب‌ترین لحظات عمر هر انسانی است. زمانی این احساس به شما دست می‌دهد که قدرت حیات را تکثیر کرده‌اید و توانسته‌اید از وجود خویش و همسرتان، انسانی دیگر را به هستی بیاورید، لحظه‌ای شگفت‌آور و مافوق تصور. البته قبل از اینکه قطعاً از پدر شدن خود اطمینان حاصل کنید، باید گذرگاه مهمی را پشت راز بگذارید، خودتان را حاضر کنید و چشم براه علائم بارداری و رسیدن به لحظه قطعی و شگفت‌انگیز والد شدن باشید.

در این نوشتار ما نخست به روند شکل‌گیری جنین و مشخص کردن تاریخ بارداری در ماه نخست اشاره خواهیم کرد و اینکه زنان حامله در ابتدای تقویم بارداریشان با چه علائمی روبه‌رو می‌شوند. در ادامه نوشتار علائم را در دو دسته‌بندی علائم متداول و غیرمتداول به آگاهی شما خواهیم رساند. نکات جذاب و مفیدی دیگری نیز در مقاله گنجانده شده که امیدواریم شما را در این مسیر شیرین همراهی کند.

در ادامه مطلب تصمیم داریم در رابطه با علائم و نشانه‌های اولیه بارداری در ماه اول  بیشتر صحبت کنیم با ما همراه باشید در سایت دو نی نی 

علائم بارداری در هفته نخست بعد از لقاح

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های والدین، مشخص شدن موعد ریزبین بارداری است ولی هیچ فردی، حتی طبیب هم نمی‌تواند زمان ریزبین لقاح را مشخص کند زیرا اسپرم می‌تواند لغایت پنج روز پس از نزدیکی در بدن مادر زنده بماند و مشخص نیست دقیقاً چه زمانی تخمک را بارور می‌کند.

با تمام این اوصاف طبیب لازم می‌بیند لغایت روزی را به‌عنوان ابتدا تقویم ۴۰ لغایت ۴۲ هفته‌ای بارداری مادر مشخص کند. فلذا معمولاً نخستین روز بعد از پسینیان خو ماهیانه به‌عنوان اولین روز بارداری در عقیده گرفته می‌شود درحالی‌که شدنی است عمل لقاح هنوز صورت نگرفته باشد. بعد اگر در هفته نخست تقویم بارداری هنوز علائم بارداری در هفته نخست بعد از لقاح در تن والده نگریستن نشود، کاملاً طبیعی است.

لانه‌گزینی چیست؟

اصطلاح لانه‌گزینی برای توصیف وضعیتی به کار می‌رود که سلول تخم به دیواره رحم متصل شده و در مرحله پس بارداری اتفاق می‌افتد. سررسید تقریبی این فرآیند در افراد بین ۶ تا ۱۰ روز بعد از تخمک‌گذاری و بارور شدن سلول تخم برآورد زده می‌شود.

علائم بارداری در هفته دوم

هفته دوم بارداری درواقع زمانی است که تخمک از راه لوله فالوپ به سمت رحم می‌رود الی با اسپرم ملاقات کند و بارور شود. ۳ الی ۵ روز پس از بارور شدن تخم است که این توده سلولی یا بلاستویست به رویان تبدیل می‌شود. در این هنگام هورمون استروژن موجب بالا رفتن ضخامت و پرخون شدن آندومتر یا همان دیواره رحم می‌شود. این رخداد به این منظور می‌افتد که بلاستویست بتواند به رحم بچسبد و مواد مغذی را متعلق به تغذیه کند. این همان فرآیندی است که به لانه گزینی گفته می‌شود.

علائم بارداری در هفته سوم و هفته چهارم

بااینکه علائم بارداری در هیچ دو بانویی یکسان نیست ولی در هفته سوم و چهارم بارداری است که علائم اولیه بارداری خویش را پرتو می‌دهد. در بسیاری از خانم‌ها، هفته چهارم تقویم بارداری برابر هفته دوم بارداری راستین آن‌ها است. زمانی که رویان شکل گرفته و لانه گزینی سپریدن شده است. در این موعد سلول‌های جنین به‌شدت در حال تکثیر شدن هستند و هورمون بارداری یا HCG در بدن تراوش می‌شود. این مونث به غده‌های تن اجازه می‌دهد لغایت تخمک جدیدی آزاد نکند و میزان ترشح هورمون‌های استروژن و پروژسترون را افزایش دهد الی خونریزی در آن رخ ندهد. این مونث همان ماده‌ای است که آزمایش بارداری را مثبت می‌کند.

در این زمان اولین علائم بارداری مانند حساس شدن سینه‌ها یا پرماسیدن خستگی و به‌طور مشخص لکه بینی اتفاق می‌افتد. علائمی که می‌تواند زیاد همانند نشانه‌های قاعدگی یا پریود باشد. این اتفاق نزدیک ۶ روز بعد از باروری تخمک است.

بسیاری از بانوان متوجه هیچ تغییری نمی‌شوند اما بعضی زنان با افزایش تراوش واژن روبه‌رو می‌شوند که این رخداد به معنای عفونت واژینال نیست و درواقع پرتو بارداری است.

شایع‌ترین علائم در هفته‌های اول بارداری

طبق مقاله مایو کلینیک، با عنوان نشانه‌های اولیه بارداری، شایع‌ترین نشانه‌های بارداری می‌تواند دربرگیرنده موارد پایین باشد. بازهم تأکید می‌کنیم که بارداری می‌تواند در هر فردی با فرد دیگر متفاوت باشد:

به تعویق افتادن پریود:

اگر شما در دوران باروری زندگی خود هستید و یک هفته یا بیشتر از موعد آغاز پریود شما گذاشته باشد و در چند هفته گذشته رابطه جنسی حفاظت نشده داشته‌اید، شایستن بارداری برای شما وجود دارد. بااین‌حال اگر شما سابق بر این چرخه‌های پریود نا به سامان داشته‌اید، این نشان ممکن است کمی گمراه‌کننده باشد؛ علی‌رغم این نکته، عقب افتادن پریود، بهترین و قطعی‌ترین نشانه شروع بارداری است.

سینه‌های متورم و حساس:

برخلاف باور رایج، داشتن حالت تهوع در ابتدای فهرست علائم بارداری قرار ندارد، بلکه این متورم و حساس شدن سینه‌هاست که باید پروا نسوان حامله را به خویش جلب کند. تغییرات هورمونی در اوایل بارداری می‌تواند پستان را دلنازک و دردناک کند. این علائم پس از چند هفته به‌تدریج کاهش می‌یابد.

حالت تهوع (بدون استفراغ یا با استفراغ):

بدحالی‌های اول صبح (همچنین سایر زمان‌های روز، چه صبح و چه شب) معمولاً یک ماه بعد از آغاز بارداری اتمام می‌شود. بااین‌حال برخی از بانوان کمی پیش‌تر یا پس‌ازاین مدت مبتلا تهوع بارداری می‌شوند و برخی دیگر هم اصلاً آن را تجربه نمی‌کنند. دقیقاً مشخص نیست که چه عاملی سبب ایجاد تهوع در کسان باردار می‌شود ولی مسلماً این رخداد مرتبط با عناصر هورمونی است.

تکرر ادرار:

در روزهای اول بارداری ممکن است بیش ‌از کران معمول دربایستن به رفتن به دست به آب داشته باشید. فرآوری خون در دوران بارداری افزایش پیدا می‌کند و سبب می‌شود که کلیه‌های شما مایع‌های اکثریت را به سمت مثانه شما بفرستد و درنتیجه شما اغلب از کران معمول به توالت می‌روید.

خستگی:

خستگی هم در میان نشانه‌های اولیه و شایع بارداری دیده می‌شود. با افزایش تراوش هورمون پروژسترون، نسوان باردار، خواب‌آلودگی و پرماسیدن خستگی اکثریت را تجربه می‌کنند.

علائم و نشانه‌های اولیه بارداری در ماه اول

سایر علائم و نشانه‌های بارداری

سایر علائم و نشانه‌هایی که شدنی است در سه ماه اول بارداری تجربه کنید، شامل موارد پایین می‌شود:

تغییرات خلق‌وخو:

افزایش تراوش هورمون‌ها در بدن در اوایل بارداری می‌تواند احساسات را تحریک و موجب نوسانات روحی و حتی گریه کردن شود.

ورم و نفخ:

تغییرات هورمونی در طول دوره بارداری در ضمن سبب برپایی ورم در تن می‌شود، همانند همان حالتی که در ابتدای دوره پریود خویش تجربه می‌کنید.

لکه بینی:

برخی مواقع دیدن لکه‌های کمرنگ خون می‌تواند ازجمله نشانه‌ها و علائم زودهنگام بارداری به احصاییه آید. این لکه بینی که با اسم لکه بینی لانه گزینی شناخته می‌شود، زمانی رویداد می‌افتد که تخم بارور شده به دیواره‌های پر از خون رحم می‌چسبد؛ این رویداد در نزدیک ۱۰ تا ۱۴ روز پس از باروری تخم اتفاق می‌افتد. این پدیده در سررسید آغاز سیکل بعدی تجربه می‌شود و در بسیاری از موارد با پریود اشتباه گرفته می‌شود. کل نسوان این علامت را در دوران بارداری ندارند.

گرفتگی عضلات:

بخش‌هایی از زنان درد عضلانی در قسمت رحم خود را تجربه می‌کنند که در بسیاری موارد خفیف و ناپایدار است.

یبوست:

برخی از زنان در اوایل بارداری مبتلا یبوست می‌شوید. تغییرات هورمونی مایه کُند شدن دستگاه گوارش شما می‌شود که می‌تواند منجر به یبوست شود.

حساسیت به بو و خوراک (ویار):

وقتی شما حامله شده باشید، ممکن است که نسبت به بوها و غذاها واکنش‌های افراطی داشته باشید و به‌طور کلی حساسیت‌هایتان بالاتر برود. این تغییرات در ذائقه و بو هم می‌تواند شامل علاقه به بعضی چیزها (به اصطلاح ویار کردن) و از جانب سایر نفرت از بعضی بوها و مواد غذایی سایر باشد.

گرفتگی بینی:

افزایش هورمون‌ها و فرآوری بیشتر خون علاوه بر سایر تغییرات می‌تواند غشاهای مخاطی بینی را متورم و خشک کند. در نشان این دگرگونی ها شدنی است خون ریزی اتفاق بیفتد یا آب ریزش بینی پیدا کنید.

تفاوت علائم پریود و بارداری

با شروع بارداری و سپریدن لقاح، تخمک بارور می‌شود و به دیواره رحم می‌چسبد. عملی که به اصطلاح به آن لانه گزینی جنین گفته می‌شود. در همین سررسید است که اولین علائم بارداری شدنی است در بدن والده دیده شود که بسیار مشابه قاعدگی است، علائمی که مایه لکه بینی و دل درد می‌شود. این علائم بین ۶ تا ۱۲ روز پس از بارور شدن تخم رخ می‌دهد. لکه بینی و دل‌درد می‌تواند بسیاری از بانوان را گمراه کند و آن‌ها اندیشه کنند که پریودشان شروع شده است. علاوه بر لکه بینی و خونریزی ممکن است ترشحاتی سفید رنگ نیز از رحم آن‌ها بیرون شود که این شغل به علت کلفت شدن دیواره رحم پس از بارور شدن رویداد می‌افتد.

آیا واقعاً باردار هستم؟

متأسفانه بسیاری از این نشانه‌ها و علائم منحصر به بارداری نیستند. برخی از آن‌ها می‌توانند نشانه‌ای از بیمار شدن یا نخست مجدد پریودتان باشند. با همه این اوصاف اگر پریودتان به تأخیر افتاد و بعضی از علائم بالا را داشتید می‌توانید از تست‌های بارداری بهره‌گیری کنید یا از پزشک یا از کارشناسان مراقبت‌های بهداشتی در این مقوله راهبری بخواهید.

آیا بارداری بدون علائم هم وجود دارد؟

با وجودی که بسیاری از علائم بارداری با علائم پریود یا دیگر بیماری‌هایی همچون دگرگونی ها هورمونی تداخل دارد اما از جانب سایر هم شما می‌توانید آبستن باشید بدون آن‌که هیچ کدام از این عوامل را تجربه کنید. همان‌طوری که بارها در این متن تأکید کرده‌ایم. بارداری در هر فردی نسبت به فرد دیگری کاملاً متفاوت است و می‌تواند حائز بخشی از علائم، همه علائم یا بدون علامت باشد.

انواع روش‌های تشخیص بارداری

چندین روش سنجشی برای تشخیص بارداری وجود دارد که ازجمله آن‌ها تست‌های خانگی بارداری، تست پیشاب و تست خون والده است. بهترین سررسید برای تشخیص بارداری ۱۰ لغایت ۱۴ روز پس از تقرب است زیرا همه این آزمایش‌ها به رسیدگی هورمون گونادوتروپین جفتی یا HGC می‌پردازند که بعد از لانه گزینی جنین در رحم والده ترشح می‌شود. بنابراین تا زمانی که این هورمون به میزان مشخصی نرسیده باشند، این آزمون‌ها قابل اتکا نیستند.

آگاهی تند از هستی فرزندتان این برتری را دارد که می‌توانید با تغذیه مناسب، مراجعه منظم به پزشک و بررسی رشد و سلامت قلب جنین، شرایط پسندیده را برای او فراهم کنید. اگر علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر در این مقوله هستید، نوشتار شناخت بهترین رژیم غذایی در دوران بارداری را از دست ندهید.

تست خانگی بارداری

تست خانگی بارداری یا همان چیزی که با عنوان بی‌بی چک Baby check بین مردم شهرت دارد، یکتا از همین انواع ابزارها برای تشخیص بارداری است. انواع مختلفی از این وسیله در بازار هستی دارد و بسته به این‌که چه میزان این آزمون‌ها بتوانند دقت بیشتری از خویش نشان دهند و حساسیت اکثریت داشته باشند، توان تشخیصشان بهتر است.

سازندگان مدعی راستی ۹۹ درصدی محصولات خویش هستند ولی به عقیده می‌رسد این میزان بیشتر از رقم راستین است. تست‌های خانگی بسته به کیفیتشان و روش درست استفاده، بیش از ۹۰ درصد قابل اعتماد هستند با این‌حال نتایج این تست‌ها تا یک هفته بعد از قطع پریود دقیق‌تر عمل می‌کنند و درصد اشتباهشان در دوره قبل از پریود اغلب است.

آزمایش خون و ادرار

شما با انجام تست خون یا ادرار و اندازه‌گیری هورمون HCG، می‌توانید نسبت به بارداری خود اطمینان قطعی حاصل کنید. این هورمون از روز هشتم پس از لقاح (یعنی از روز لانه گزینی در رحم) در تن ترشح می‌شود؛ ولی زودترین زمانی که می‌توان آن را در خون والده اندازه گرفت ۹ روز بعد از لانه گزینی یعنی ۳ هفته بعد از شروع پسینیان پریود است.

یادتان باشد آزمایش ادرار دیرتر از تست خون جواب می‌دهد؛ یعنی ۲ هفته بعد از لقاح. با این حساب، اگر چهار روز از به تعویق افتادن پریود شما ماضی باشد می‌توانید تست ادرار بدهید. ولی اگر می‌خواهید سریع‌تر و دقیق‌تر به نتیجه برسید، بهتر است ترکیبی از تست خون و آزمایش ادرار را انتخاب کنید.

عوارض شایع بارداری چیست؟

متأسفانه بارداری علاوه بر احساسات خوشایندی که متأثر از داشتن فرزند است، می‌تواند در ظاهر و زیبایی والده مشکلاتی به هستی بیاورد. البته این مسائل، مواردی مجزا از بیماری‌های بارداری همچون دیابت بارداری هستند؛ خون ریزی لثه، گرفتگی عضلات، دانستن ناتوانی و سرگیجه، سردرد بارداری، تورم در دست‌ها و پاها، ضربان قلب و هضم نامناسب، یبوست، کم‌خونی، عفونت قارچی، پیدا شدن موهای زائد روی چهره و بدن، پیدا شدن لکه‌های قهوه‌ای یا ماسک بدن، تعریق زیاد، ریزش مو، ضعیف شدن مثانه بخشی از داستان و روند پیچیده مادر شدن به حساب می‌آیند و اکثر آن‌ها در پرتو تغییرات هورمونی شدید در بدن و تغذیه موجودی دیگر هم‌زمان با بدن والده رخداد می‌افتند.

امیدواریم این مطلب کوتاهی در ارتباط با علائم اولیه بارداری به شما در گذرگاه والده شدن کمک کرده باشد؛ علاوه‌براین بایسته است که زنان حامله از همان ابتدای تشخیص بارداری تحت عقیده پزشک یا کارشناس متخصص این دامنه پیمان بگیرند. شما نیز می‌توانید در چهره داشتن هرگونه سؤال با دکترشیرین پزشکی، کارآزموده زنان و زایمان رسا در ارتباط باشید یا سؤالات خویش را در بخش نظرات سایت ذکر کنید تا کارآزمودگان رسا به آن پاسخ دهند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *