نوزاد

دلیل گریه شدید نوزاد چیست

دلیل گریه شدید نوزاد چیست نوزاد کاملاً به مادر و پدر وابسته است. والدین خوراک و وسایل تسکین و آسایش او را فراهم می‌کنند. گریه کردن به راستی یک گذرگاه ارتباطی برای ذکر مایحتاج و تقاضا توجه و مراقبت است با ما باشید در دو نی نی سایت تخصصی کودک

 

در بسیاری از موارد فهم نیازی که نوزاد به خاطر آن تقاضا کمک کرده بسیار سخت است. نوزاد گریه می‌کند اما والدین نمی‌دانند که در این لحظه چه درخواست و نیازی دارد. هر چه قدر که نوزاد رشد می‌کند، سایر راه‌های ارتباطی را می‌آموزد، برای مثال ارتباط چشمی پایدار می‌کند و با فرآوری صدا و یا تبسم زدن بستگی استوار می‌کند.

 

علت گریه نوزاد چیست؟

در ادامه‌ی این نوشتار به انگیزه های احتمالی گریه‌ی نوزاد و چگونگی آرام کردن کودک خواهیم پرداخت با ما باشید در سایت دو نی نی

 

گریه نوزاد به علت گرسنگی

گرسنگی جدا از رایج‌ترین انگیزه های گریه‌ی نوزاد به خصوص در روز‌ها و ماه‌های نخست پس از تولد است. هر چه قدر که نوزاد کوچک‌تر باشد، احتمال بیش‌تری دارد که انگیزه گریه او گرسنگی باشد.

 

معده‌ی نوزاد کوچک است و نمی‌تواند مقدار زیادی ماده‌ی غذایی را در خود نگه دارد. فلذا از واپسین باری که غذا می‌خورد، مدت موعد زیادی نمی‌گذرد تا دوباره گرسنه شود. اگر نوزاد با شیر والده تغذیه می‌کند، حتی اگر مدت سررسید زیادی از پسینیان شیردهی نگذشته باشد، باید دوباره شیر بخورد. به این حالت تغذیه‌ی واکنشی (responsive feeding) گفته می‌شود. نوزاد خود با رفتارش به مادر اثر می‌دهد که سیر شده است، زمانی که به اندازه‌ی کافی شیر بنوشد، سینه‌ی والده را خلاص کرده و در آغوش والده آرام می‌گیرد.

 

اگر کودک از شیر خشک تغذیه کند، معمولاً دست کم تا دو ساعت بعد از آخرین باری که شیر خورده است دیگر نیازی به غذا ندارد. با این وجود هر نوزادی با نوزاد دیگر متفاوت است. اگر نوزاد همواره غذای خود را تمام نمی‌کند، لازم است که شیرخشک در مقادیر ناچیز و در دفعات بسیار به او داده شود. در این موعد می‌تواند از غذاهای سایر هم تغذیه کند.  ممکن است گریه‌ی نوزاد فوراً متوقف نشود، دستور دهید تا در صورت میل کماکان به غذا خوردن ادامه دهد.

 

گریه نوزاد به علت قولنچ نوزادی

اگر نوزاد بسیار گریه می‌کند ولی در عین حال تندرست به نظر می‌رسد، او ممکن است به کولیک (colic) یا قولنج نوزادی مبتلا باشد. نوزاد در این حالت از شدت گریه احمر شده و سعی والدین برای آرام کردن او بی نتیجه است. گریه با مشت کردن دست، کشیدن زانوها به سمت بالا  و یا گنبدی کردن کمر همراه است.

 

دلیل گریه‌ی دائمی مشخص نیست. این سوژه در نوزادان بسیار رایج است و بسیاری از دانشمندان معتقد هستند که این بخشی از فرایند طبیعی رشد است.

 

برخی از کارشناسان آن را به دشواری ها شکمی ربط می‌دهند. برای مثال آلرژی و یا عدم تحمل گرد از مواد برپایی دهنده‌ی شیر والده و یا شیر خشک می‌تواند مایه ایجاد این دشواری ها شود. برخی مواقع هم انگیزه بروز این دشواری ها به گاز معده، یبوست و یا ریفلاکس برگردد که در آن کودک غذایی که خورده است را بالا می آورد.

علت هر چه باشد، حیات برای والدین نوزادانی که مرتب گریه می‌کنند و به هیچ طریقی آرام نمی‌شوند، زیاد مشکل و مشکل می‌شود. در این شرایط والدین باید به احسان از سلامت روان خویش محافظت کنند، فقط در این حالت است که به صبر و انرژی کافی برای آرام کردن نوزاد خود دست خواهند یافت.

 

فراموش نکنید که این دوره خواهد گذشت. کولیک در دو ماهگی به اوج خود می‌‌رسد و معمولا دور و بر ۳ تا ۴ ماهگی از بین می‌رود.

 

گریه نوزاد به انگیزه نیاز به در آغوش گرفته شدن

نوزاد برای اینکه دریافتن راحتی کند به در آغوش دریافت شدن، تماس فیزیکی و حس اطمینان از حضور والده یا پدر دربایستن دارد. بعد گاهی علت گریه چیزی نیست جز احتیاج به در آغوش گرفته شدن.

 

زمانی که کودک در آغوش والد یا مادر پیمان دارد، طاقت دادن و آواز خواستن کمک زیاد زیادی به آرام کردن و پرت کردن حواس نوزاد می‌کند‌.

 

گریه بیش از حد

به گریه بیش از ۳ ساعت در ۲۴ ساعت اطلاق می‌شود. یک ربع شیرخواران چنین گریه‌ای دارند. علل مختلفی برای آن بیان می‌شود: دادن بیش حتماً شیر، کم دادن شیر، آروغ، درد شکم، سن مادر، جنس بچه، آلژی، هوش والدین، میزان تحصیلات والدین، بچه اول، بغلی کردن بچه و والده الکلی و سیگاری ولی انگیزه راستین آن مشخص نیست.

مطالعات اثر نداده که در کیفیت گریه بچه‌ها با بیچارگی منجر به گریه بچه ارتباطی باشد. با این هستی اغلب والدین اظهار می‌کنند که هر نیاز بچه گریه ویژه به خودش را دارد: گرسنگی، درد، بیچارگی به بغل کردن بیماری و…

سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا زایمان مشکل می‌تواند منجر به گریه بیش از کران کودک شود؟ بله تغییر ناپذیر شده است که وضع حمل طول کشیده با فورسپس یا واکیوم یا سزارین با مقدار اکثریت از گریه همراه است. نوزادی که زود‌تر از موعد مقرر به گیتی آمده هم بیشتر گریه می‌کند. انتظار می‌رود بخشی هم به علت تجربه نامناسب مادر باشد

 

راههای آرام کردن نوزاد

تکان دادن ریتمیک آرام روی دست‌ها یا انداختن روی پا‌ها: شنیدن صدای قلب و ریتم تنفس و حرکات ریتمیک کودک را آرام می‌کند.
حرکات منظم و متناوب در ننو، کودک را آرام می‌کند. همچنین قراردادن یا شیر خوار روی پا‌ها و حرکات متناوب با‌ها به چپ و راست هم همین پرتو را دارد.
بستن کودک به سینه یا پشت
وارد کردن ضربات متناوب و آرام به پیشانی یا هر نقطه دیگر ماساژ
استفاده از صدا‌های یکنواخت همانند صدای ماشین لباسشویی یا جارو برقی
مسافتی را با او در ماشین طی کنید. کودک حتما روی صندلی عقب ماشین باید حمل شود.
بغل کردن توسط والد زیاد موثر است. بیشتر موارد پدر‌ها در آرام کردن فرزندشان موفق‌تر هستند. صدای بم والد برای بچه آرام بخش‌تر است. پدر‌ها می‌توانند، فرزندشان را به شکل پایین بغل کنند. این گونه بغل کردن برای شیرخوار زیاد آرام بخش است.
از فامیل یا رفقا کمک بگیرید.
اگر هیچ یک از اقدامات فوق کارساز نشد، بچه را به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه‌‌ رها کنید الی گریه کند. این مدت مشکلی برای بچه پیش نمی‌آورد و ممکن است در همین مدت به خواب برود. خودتان به جایی بروید، که صدای بچه را نشنوید. به پشت دراز بکشید. چند نفس عمیق بکشید و تا وقتی دانستن آرامش نکردید سراغ بچه نروید.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *