نوزاد

فواید گفتگو با نوزاد

گفتگو با نوزاد

فواید گفتگو با نوزاد هرچه با کودک خود بیشتر گفتگو کنید، مکالمات دو نفره بیشتر داشته باشید، با او بازی کنید کودک شما بیشتر یاد می گیرد. احضار کتاب، آواز خواندن، پازل بازی کردن با لغات بازی کردن. و با کودک گفتگو کردن در حالی که مایه رشد و تقویت مهارتهای شنیداری کودک می شود، گستره لغات او را نیز افزایش می دهد.

یک روانشناس و رایزن با بیان اینکه تعامل نادرست کودک با والدین موجب بروز مشکلاتی از آنگونه پرماسیدن حقارت، عدم خودباوری و آسیب های روحی و روانی در وی می شود، اظهار داشت:برقراری وابستگی دوستانه با والدین، کاهش لجبازی ها، بیان خواسته و دشواری ها از دسته فواید تعامل و گفتگوی صمیمانه کودک با والدین است.

وی افزود:یکی از نکاتی که والدین در برپایی تعامل با فرزند خویش باید رعایت کنند، تعقیب علاقه مندانه دشوار کودک است و اینکه هرگز نباید این دشواری ها را کوچک، قبل پا افتاده و بی ارزش بشمارند زیرا مایه بدخلقی، لجبازی و عدم بیان این مسائل بدست او می شود

با گفت و گو خانواده جدید خویش را به یکدیگر نزدیک‌تر سازید.

احتمالاً نیازی ندارید که شخصی تغذیه فرزندتان را به شما گوش زد کند، یا شاید بسیار عجیب باشد که برای گپ زدن با فرزندتان دربایستن به تذکر کسی داشته باشید. آن هم در شرایطی که بیننده شما در پذیرش به شما تنها بل‌بل و قل‌قل می‌کند.دکتر دانتل گلاسی عضو مجمع پزشکان اطفال امریکا می‌گوید: ولی بسیار مهم است: زیرا موثرترین طریق برای تضمین کامیابی فرزندتان در زندگی آینده‌اش، برقراری رابطه دو جانبه عاشقانه و زودهنگام شما با اوست. برای اجرای چنین کاری بس است که با فرزندتان صحبت کنید و برای گرفتن پاسخ کمی صبر کنید. در چنین شرایطی رشد زبانی و برقراری پیوند صمیمی بین شما و فرزندتان به طور هم زمان محقق می گردد.احتمالاً آواهای فرزندتان واژه‌های مشخصی را برپایی نمی‌دهد، ولی شکل چهره او آنچه را که باید، بیان می‌کند.

 

در ادامه مطلب تصمیم داریم در رابطه با فواید گفتگو با نوزاد بیشتر صحبت کنیم با ما همراه باشید در سایت دو نی نی 

 

چرا باید با نوزاد گفتگو کنید

گفتگو با نوزادتان، حتی زمانی‌که او ظاهرا فقط به یک ماشین خواب همانندی دارد، مغز او را به دو شکل درمان می‌بخشد. اول، تمامی روند مهم پیوند والد و مولود را پیش درآمد می‌کند. نخست این پیوند علاوه بر اینکه به خودی‌خود زیاد ارزشمند، برای تضمین رشد مغز فرزندتان (به روشی درست) نیز عالی است. دوم، فرزندتان به‌طور سر راست در معرض اصطلاحات شما قرار می گیرد.

خانم “کلر لرنر” مؤلف کتاب تربیت بچه می‌گوید: گفتمان گرد از اولین روش‌هایی است که به وسیله آن روابط انسانی را می‌سازیم و پیوندهای مستحکمی را برپا می‌کنیم. به‌علاوه، بر پای بست، پژوهش‌های بسیار، می‌دانیم که برقرای یک پیوند نیرومند و سالم بین والدین و فرزند، تاثیری فوری و طولانی مدتی بر رشد کلی کودک خواهد داشت.

دکتر گلاسی کالبدشناسی می‌کند: بعد از تولد فرزندتان، مغز او از نظر فیزیکی هنوز رو به پیشرفت است. و اگر با گفتاری شاد و دوستانه پرورش یابد، مغز به گونه ای رشد خواهد کرد که در برابر تنش‌زاهای احساسی و فیزیکی مقاوم‌تر باشد. به این معنا که اگر فرشته کوچولوی شما وقتی بزرگتر شد و در مدرسه مجبور شد با دختر بی‌ادبی ساحل آید، برای گزاریدن به این موضع بهتر مجهز خواهد بود، یعنی گفتگوهای کنونی شما با او، بعدها نیز به کمک او خواهد آمد. برآیند اینکه و به همین ترتیب، سلامت و روش حیات آینده او نیز به این رفتار شما پیوسته خواهد بود.

درباره واژه‌ها نیز بهتر است پروا داشته باشید که در سه ساله اول زندگی‌فرزندتان هر چه او اغلب در معرض واژه‌ها پیمان گیرد، لغت‌نامه او گسترده‌تر خواهد بود. خانم لرنر به پژوهشی برجسته که از سوی دکتر بتی هارت و دکتر تود ریسلی صورت گرفته اشاره می‌کند، یعنی متخصصی که برای چندین سال بیش از ۱۳۰۰ ساعت تعامل معمولی بین والدین و فرزندان شان را مشاهده، ثبت و تجزیه و تحلیل کرده است. پژوهشگران گزارش کردند که در سن ۳ سالگی، بچه‌ها روایت والدین خویش را دنباله روی می‌کنند: بچه‌هایی که طی سه سنه اول حیات خویش نسبت به دیگر بچه ها واژه‌های اقلیت را شنیده‌اند، نه فقط لغت‌نامه کوچک‌تری دارند، بلکه در پیوستگی نیز آهسته‌تر لغات جدید را به واژگان خود اضافه می‌کنند.

شگفت‌انگیز این‌که رشد زبانی در سه سالگی به شدت با کسب نمرات فرزندتان در سال‌های آینده یعنی ۹ و ۱۰ سالگی پیوسته است.

نکته سایر این که برای افزایش مهارت‌های فرزندتان شیوه آسان‌تری بجز گفتمان با او هستی ندارد. نگران نباشید زیرا اجرای “صحیح” آن به اندازه‌ای که فکر می‌کنید، سخت نیست. در حقیقت واقعاً لذت‌بخش است.

 

گفتگو با نوزاد

گفتگو را آغاز کنید

خوب چگونه باید با بچه‌ای که پاسخگو نیست، گپ بزنیم! بانو لرنر می‌گوید: درست است که کودکتان برای پاسخ به شما از کلمه ای بهره‌گیری نمی‌کند، ولی آنها در همگی اوقات از طریق اشکال چهره خود وابستگی استوار می‌کنند، یعنی صداها و اداها و اشارات.

بنابراین آنچه بیشترین اهمیت را دارد این است که فقط با فرزندتان صحبت کنید. یعنی از زمانیکه از مریض خانه به منزل برگشتید، می‌توانید گفتمان را ابتدا کنید و پروا داشته باشید که همیشه برای پاسخگویی به فرزندتان زمان دهید. با زبانی شاد و شعرگونه در ارتباط با دنیا اطراف سخن بگوئید مثلاً برایش داستان بگویید. تشریح چیزهای که در سررسید گفتگو در اطاق هستی دارد زیاد پیشه آمد تر از گفتمان درباره میهمانی است که هفته آینده برگزار خواهید کرد. وقتی می‌گوئید “توپ” یا “خرس قشنگه” فرزندتان می‌تواند آنرا ببیند و آنرا دانستن کند. با این شغل توانایی شرطی او را برای پیوسته تشکیل صداها با اشیاء درمان می‌یابد و با واژه ها جدید آشنا می شود.

همان‌طوری‌که اشیاء را به فرزندتان نشانه می‌دهید، در چشمداشت پاسخگویی او منتظر بمانید. آیا غمگین می‌شود؟ به شما خیره می‌شود؟ صدا در می‌آورد؟ این ها پاسخ نی‌نی شیرین شماست یا همان‌طوری‌که دکتر “گیلیان مک نامی” مدیر آموزش معلمین در انسیتو رشد کودکان اریکسون امریکا ذکر می‌کند: این روشی است که نوزاد به ما می‌گوید، تمامی آنچه را که می‌گوییم، گوش می‌دهد. مهم است که به روشی پاسخ فرزندتان را بدهید که او متوجه شود که شما به او توجه می‌کنید (آه، دستمال منزه کننده سرده، این‌طور نیست؟).

همان آواهایی که او از خویش می‌سازد و استجابت شما را می دهد، همان گفتگوی اولیه و بسیار قدرتمندی است که باید در انتظارش باشید. با این طریق وقتی پیام مهمی مانند عشق و میزان علاقه خود به فرزندتان را به او را ارسال می‌کنید و منتظر استجابت و فهم دانستن او می مانید، فرزندتان دریافتن می کند که می‌خواهید پاسخ (بدون واژه) او را درک کنید، فلذا به احتمال بسیار او به وابستگی خود پیوستگی می‌دهد و برآیند اینکه مغز او رشد بهتری داشته و دایره لغاتش اشاعه می یابد.

برای اینکه نتایج گفتگو با نوزادتان را ببینید نیازی نیست الی اثناء مدرسه رفتن او صبر کنید. زیرا خردسالان هرچه واژه‌های بیشتری بشنوند، احتمالاً در تشکیل کلمات خویش زودتر وارد عمل می شوند. دکتر “تریسیا استریانو” محقق رشد خردسالان از دانشکده هانتر شهر نیویورک پژوهشی را سپریدن داده که اثر می‌دهد، بچه‌ها چقدر با گفتگو هم‌آهنگ هستند. او می‌گوید: متوجه شدیم که نوزادان می‌توانند با حرکات دهان خویش را با آواهایی که می‌شنوند، منطبق کنند.

یعنی در این تحقیق نوزادان در هنگام شنیدن صدای “م‌م‌م..” لب‌های خویش را بهم فشردند و پس از شنیدن آوای “آه…” دهان خود را مفتوح کردند و به این ترتیب گفتار گوشه ها-کناره ها خویش را دنباله روی کردند. حتی شگفت‌آورتر اینکه وقتی چشمان خویش را بستند و نمی‌توانستند دهان سخنگو را ببینند، تنها براساس صدا، هنوز می‌توانستند لب‌های خود را به شکلی صحیح با صدایی که به گوش می رسید، تطبیق دهند.

وقتی با فرزندتان گفتگو می‌کنید، مراقب آوای صدای خویش باشید. طبق مطالعه‌ای از جانب دانشگاه ملی سنگاپور، گفتگویی شادمانه برای مشغول کردن کوچولوی‌تان زیاد تاثیرگذار است. فلذا جلسات خود را شادمانه برگزار کنید. به‌علاوه، استادی کنید که در کنار فرزندتان بحث‌هایی که با عصبانیت به اتفاق است را اتمام ندهید، چراکه کوچولوی شما می‌تواند آنرا در ذهن خود ثبت کند. دکتر مک مشهور می‌گوید: اگر مبتلا استرس یا نگرانی هستیم، پریشانی مستقیماً به فرزندمان منتقل می‌گردد.

کلید داشتن گفتگویی سازنده با فرزندتان، آوای صدای شماست، بعد آنرا دوستانه و مثبت نگه دارید. یک پژوهش اثر می‌دهد که این شیوه برای نوازش گوش بچه، بهترین است.

کتاب‌نیز یک افزار عالی سایر برای گفتگوی شماست. داستان‌ها به رشد مهارت‌های بخردانه فکر کردن فرزندتان کمک می‌کند و نیز درک او را نسبت دنیای پیرامونش افزایش می دهد، زیرا خواستن با صدای بلند به او دستور می‌دهد، متوجه شود که در دنیایی زندگی می کند که سرشار از نشانه‌های گوناگون است.

وقتی کتاب می‌خوانید، حتی یک بچه چهار ماهه می‌تواند دریابد که صحبت شما به کتابی که در دست دارید، مرتبط است (امکان دارد بچه‌های کوچک‌تر یعنی با سنی چند هفته‌ای، توانا نباشند که چشمان خود را باز نگه دارند و بر صفحات متمرکز شوند). خانم لرنر می‌گوید: تمام کردن کتاب قصد نیست.

در اکثر موارد فرزندتان با عکس ها موجود در کتاب سرگرم می‌شود و بارها و بارها به آن ضربه می‌زند؛ و اگر را ورق بزنید، او آنرا به صفحه قبل باز می‌گرداند. اگر چنین اتفاقی افتاد که می‌افتد! دستور دهید که نی‌نی شما کنترل را به دست گیرد.

در حدود ۱۲ هفتگی، با هم بودن و آشنا ساختن فرزندتان با چیزی که قدرت ذهنی او را افزایش دهد، منظور اصلی است. حتی اگر به این معنی باشد که او برای مدت‌ها به همان یک جمله‌نگاه کند.

 

 جدول زمانی گفتار

پس از گذشت چند ماه، متوجه دگرگونی ها خاصی در فرزندتان می‌شوید و از اینکه کوچولوی‌تان چگونه به گفتگوی شما پذیرش می‌گوید، متعجب خواهید ماند، البته هر بچه‌ای متفاوت است. در زیر نقاط عطف معمول کودکان را می‌خوانید:

نوزاد

صورت خویش را برمی‌گرداند: اجتهاد می‌کند چشمانش را به سمت شما برگرداند (وقتی از سن نوزاد فقط دو ثانیه می‌گذرد!) و بعد از چند ساعت، وقتی صحبت می‌کنید، او دست و پا زدن خویش را پیش درآمد خواهد کرد.

دو ماهه

در استجابت به واژه‌های شما صداهایی از خویش در می‌آورد؛ می‌خندد.

چهار ماهگی

برای جلب توجه‌تان، شما را صدا می‌کند؛ و سعی می‌کند الی به شما نشانه دهد که کدام بازی‌یا چامه غزل خاصی را نسبت به بقیه ترجیح می‌دهد.

شش ماهگی

فریاد می‌کشد! او یاد گرفته است که صدای بلند، پروا شما را جلب می‌کند.

نه ماهگی

قادر است، حروف بی‌صدای مشکل را بسازد؛ آوای صدای خویش را مهار کند؛ چیزی را نشانه دهد، دست بزند.

۱۲+ ماهگی

اولین واژه‌ها (هورا)! امکان دارد در ۱۸ ماهگی، فرزندتان به اندازه ۵۰ واژه در اصطلاحات خود داشته باشد.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *