پزشکی و سلامت

نشانه های کودک باهوش

نشانه های کودک باهوش

نشانه های کودک باهوش از زمانی که کودک به دنیا می‌آید، ممکن است متوجه شوید که او فوق العاده است. کودک شما در هر مرحله ای از زندگی خود کارهایی را انجام می‌دهد که نشانه می‌دهد نظر و عقیده شما در مورد هوش و ذکاوتش درست بوده است.همانطور که می‌دانید جوک‌های زیادی در فیلم ها و تلویزیون در مورد والدینی ساخته شده است که بیش از بی گمان بر روی آینده کودکانشان تمرکز دارند و از همان ابتدا سعی می‌کنند کودکان خویش را برای آینده و موفقیت آن آماده سازند. با اینحال اگر کودک شما نشانه‌هایی داشته باشد می‌توانید مطمئن شوید که در آینده فرد باهوشی خواهد شد. اگر چنین نشانه‌هایی را در کودک خود تماشا کردید به فکر پرورش ذهن آن‌ها بیفتید و هر کاری می‌توانید در این راه انجام دهید.اگر فکر می‌کنید کودک شما بعدها یک مخترع، عالم یا مهندس موفقی خواهد شد بهتر است نشانه‌های اولیه باهوش بودن کودکان که در پیوسته ذکر خواهیم کرد را مورد رسیدگی قرار دهید با ما باشید در دو نی نی سایت تخصصی کودک

 

نشانه های کودک باهوش

از کجا بفهمیم نوزادمان باهوش است؟

  • حافظه آن‌ها استثنایی است
  • آن‌ها به خوبی نگاه می‌کنند و می‌بینند
  • آن‌ها دوست دارند با افراد بزرگ‌تر از خودشان در رابطه باشند
  • آن‌ها می توانند مکالمه و تبادل نظر را خیلی زود آغاز کنند
  • آن‌ها به خوبی نمی‌خوابند
  • شخصیت برجسته‌ای دارند
  • احساس نیرومند تری دارند
  • آرام و قرار ندارند
  • آن‌ها عاشق سرگرمی هستند
  • آن‌ها به کتاب علاقه‌مندند

نشانه های کودک باهوش

نشانه های کودک باهوش

حافظه آن‌ها استثنایی است:

معمولا کودکانی که بعدها افراد باهوشی می‌شوند، حافظه نیرومند در دوران کودکی خود خواهند داشت. بر پای بست، مطالعات انجام شده، اگر کودک شما بتواند رویدادهای گذشته را به خاطر بیاورد یا بتواند به سرعت صورت‌ها و موقعیت‌ها را شناسایی نماید، فرد باهوشی خواهد بود. در حقیقت، داشتن یک حافظه خوب به عنوان چیرگی مفید در نظر گرفته می‌شود.

 

آن‌ها به خوبی نگاه می‌کنند و می‌بینند:

شاید فکر کنید کودک شما تمرکز کافی درباره اتفاقاتی که در اطرافش رخ می‌دهد ندارد.

یکی از کارآزمودگان این گستره ذکر کرده است که کودکان باهوش‌تر در روزهای اولیه حیات خود همه چیز را به دقت می بینند و به آن پروا می‌کنند. خب حال که سوال اینجاست که چگونه می‌توان بین تمرکز و از روی تعجب و خوف نگاه کردن تمایز قائل شوید؟ به خاطر داشته باشید که کودکان با هوش چیزهای زیادی از محیط اطراف خویش جذب می‌کنند و اغلب بزرگسالان در مورد چیزهایی که آن‌ها می‌دانند شگفت زده و شگفت زده می‌شوند. این کودکان اغلب چیزی بیشتر از سن خود می‌دانند.

 

آن‌ها ارتباط آموزنده برپا می‌کنند:

به عنوان یک فرد بزرگسال، اگر ببینید فردی سوار خودرو شده است نخستین چیزی که به ذهنتان خطور می‌کند این است که آن‌ها در حال رفتن به یک مکان هستند. اگرچه درک چنین شرایطی برای بزرگسالان زیاد ساده است اما کودکان هنوز مهارت‌های کافی برای فهم چنین مواردی را ندارند.

بر پای بست، گفته متخصصان، توانایی برای بستگی پایدار کردن یا پیش بینی فعالیت‌ها پرتو دهنده هوش و ذکاوت است. به عنوان نمونه کودک باهوش شما می‌تواند به نکوداشتن گمان بزند که شما برای انجام چه کاری به آشپزخانه می روید.

 

آن‌ها دوست دارند با افراد بزرگ‌تر از خودشان در ارتباط باشند:

حتما برای شما نیز پیش آمده است که ببینید کودک کم سن و سنه شما دوست دارد با افرادی وابستگی برقرار کند که از لحاظ سنی از خودش بزرگ‌تر هستند. معمولا کودکان باهوش دوست دارند با کودکان بزرگتر یا بزرگسالان ارتباط داشته باشند.

 

آن‌ها می توانند مکالمه و تبادل نظر را خیلی زود آغاز کنند:

بیشتر والدین همنشین دارند فرزندشان هرچه سریع‌تر گفتگو کند و با دیگر افراد خانواده پیوستگی برپا نماید. باید به خاطر داشته باشید که داشتن چیرگی های زبانی نقش مهمی در هوش کودک بازی می‌کند.

بر بنیاد مطالعات انجام شده، کاربرد تند و اولیه از زبان یگانه از مواردی است که نشان می‌دهد کودک باهوشی خواهید داشت. پس اگر کودک شما چنین نشانه ای داشت حتما به آن توجه کنید.

 

آن‌ها خوب نمی‌خوابند:

اگر کودک شما خواب نکویی ندارد ممکن است برای همه خانواده دردسرساز باشد. ولی باید بدانید که دیر خوابیدن در شب از نشانه‌های مهمی است که باید مدنظر داشته باشید. معمولا کودکان باهوش خواب ضعیفی دارند زیرا مغز آن‌ها خیلی سریع تحریک می‌شود و همین امر خوابیدن را سخت می‌سازد.

نشانه های کودک باهوش

نشانه های کودک باهوش

شخصیت برجسته‌ای دارند:

همیشه جدا بودن چیز بدی نیست. برخی از شخصیت‌های تاریخی با دیگر افرادی که در اطرافشان بوده‌اند متمایز بوده‌اند. گسترش مهارت‌های اجتماعی می‌تواند نشان ای از کودکان باهوش باشد.

 

احساس نیرومند تری دارند:

در بعضی از موارد کودکانی که هوش عالی دارند دانستن شدیدتر و قوی تری نسبت به سایرین دارند. این ممکن است کمی برای افراد آزاردهنده باشد ولی باید بدانید که حساس بودن به شرایط موجود می‌تواند نشانه نکویی از هوش کودکان باشد. این کودکان نسبت به افرادی که در اطرافشان حضور دارند حس همدلی و پیوستگی دارند.

 

نشانه های کودک باهوش

آرام و قرار ندارند:

اگر کودک شما مدام در حال جنبش است و آرام و قرار ندارد ممکن است در اینده فرد باهوشی شود. متخصصان بر این باورند که نیاز به تحریک روحی و جسمی یکی از نشانه‌های هوش و ذکاوت است. پس اگر کودک شما دوست دارد به طور مداوم موقعیت خویش را تغییر دهد یا به سرعت خسته می شود شدنی است در اینده فرد باهوشی شود.

 

آن‌ها عاشق سرگرمی هستند:

آیا کودک شما به یک جستار ویژه علاقه مند است یا دوست دارد در مورد یک موضوعی اطلاعات زیادی کسب کند؟ اگر استجابت شما به این سوالات مثبت است باید پرتو های دیگری را بررسی کنید.اگر کودک کم سن و سنه شما استعداد خاصی همچون توانایی هنری یا شمردن اعداد را دارد شدنی است فرد باهوشی باشد. به همین خاطر مراقب استعدادهای کودک خویش باشید و کوشش کنید آن را تربیت دهید.

 

آن‌ها به کتاب علاقه‌مندند:

چنین کودکانی دوست دارند کتاب بخوانند. آن‌ها علاقه و گرایش شدیدی به خواستن کتاب پیش از رفتن به مدرسه دارند و طرفدار پرو پا قرص کتاب هستند. در چنین شرایطی کوشش کنید کتاب‌های مناسبی برای او تعبيه کنید. او را در احضار یاری نمایید و دلگرمی کردن را فراموش نکنید.

بیشتر بخوانید:

افزایش هوش جنین با تغذیه مناسب در طول بارداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *