نوزاد

نکات کاربردی نگهداری از نوزاد تا ۴۰ روزگی

نگهداری از نوزاد تا ۴۰ روزگی

نکات کاربردی نگهداری از نوزاد تا ۴۰روزگی از وقتی نوزاد شما به دنیا می آید تا ۴۰ روزه شدن باید نکات مربوط به بهداشت و محیط کودک تازه متولد شده خود را بدانید. لحظه تولد یک نوزاد، می تواند از هیجان انگیزترین لحظات زندگی مشترک یک زن باشد. زیرا در این موعد زن و شوهر می توانند ثمره عشق و محبت خویش را ببینند و در آغوش بگیرند. اما در کنار این لحظات شیرین، شدنی است سختی هایی هم در پیوستگی با او وجود داشته باشد با ما همراه باشید در سایت دو نی نی

 

نکات کاربردی نگهداری از نوزاد تا ۴۰ روزگی

یکی از مهم ترین وظایف والدین برآورده کردن نیازهای اولیه کودک می باشد. این مایحتاج دربرگیرنده تغذیه مناسب، البسه مناسب، فضای مناسب برای خوابیدن است. بیداری های والدین، تغذیه نوزاد، جایگزینی پوشک و جامه نوزاد و … و از کل مهم تر پرورش نوزاد و رفتار والدین با او است.

بهترین تغذیه نوزاد، شیر مادر است. پیشنهاد می شود مادران به تغذیه خویش توجه کنند و مواردی را که موجب افزایش شیر آنها می شود را رعایت کنند.

 

از مهم ترین برتری های شیر مادر می توان به موارد زیر اشاره کرد:
الف- در دسترس بودن و فاقد میکروب و بیماری
ج- تولید امنیت و تعلق پذیری
د- دمای متناسب با دمای بدن نوزاد و …

نکات کاربردی نگهداری از نوزاد تا ۴۰ روزگی

 

 نگهداری از نوزاد تا ۴۰ روزگی

نگهداری از نوزاد تا ۴۰ روزگی

به او بگویید جهان محل امنی است

وظیفه مهم بعدی جایگزینی پوشاک های کثیف کودک است. اگر کودک احتیاج به تعویض لباس و پوشک داشته باشد باید بی درنگ و بدون معطلی تعویض شود. این پیشه می تواند در ایجاد امنیت که از مهم ترین نیازهای کودکان از لحظه زایش تا ۷ سالگی است، کمک کننده باشد. کودک با تعویض جامه کثیفش و با شیر خوردن به هنگام متوجه می شود که جهان محل امنی است و کسی است که او را داشته باشد. این طور می توان امنیت و تعلق پذیری کودک را برآورده کرد.

 

در هنگام شست و شو کودک دقت کنید

توجه داشته باشید که در شستن نوزاد خویش هنگام تعویض پوشک، خیلی با آلت تناسلی او بازی نکنید و وانگهی ابزار تناسلی نوزاد خود را به شکل حرکات رفت و برگشتی با دستتان (مالش دادن) نشورید تا از بروز زود هنگام مسایل جنسی در بزرگسالی او پرهیز شود. مراقب ناف کودک تان باشید. بهداشت لازم و نکات ایمنی لازم را رعایت کنید. شدنی است افتادن بند ناف بین یک هفته تا ۲۱ روز به درازا بیانجامد.

 

شوهر عزیز در کنار همسر

بعد از تولد معمولا شادمان هستند ولی ممکن است از روز سوم افسردگی بر آنها غلبه کند. به علت ایجاد افسردگی پس از وضع حمل در برخی از خانم ها، توصیه می شود بیش تر از هرزمان دیگری به همسران خویش توجه داشته باشند و ابراز محبت کنند و در کارهای مربوط به نوزاد نیز کوشش کنند شرایط را فراهم کنند و به همسرشان کمک کنند تا همسرشان بتوانند زودتر بهبودی خود را به دست بیاورند. معمولا افسردگی پس از زایمان ۲ هفته به درازا می کشد.

 

 

نکات کاربردی نگهداری از نوزاد تا ۴۰ روزگی

 

رو به رو شدن با گریه های نوزاد در روزهای نخست برای والدین اعجاب انگیز است

پدران برای کمک به شفا افسردگی همسرشان می توانند نقش بسیار موثری را داشته باشند. به همسرتان دستور صحبت کردن بدهید و به حرفهایش خوب گوش دهید. به او کمک کنید تا زمانی را با اعضای خانواده و دوستانش بگذراند و اگر امکان داشت مدت کوتاهی نوزادتان را به والدی خود بسپارید و همسرتان را به فضای خارج از خانه برده تا تغییر آب و هوایی در روحیه او نقش مفیدش را برپایی کند.

از نظر پزشکی گفته می شود که بهتر است حداقل تا ۶ هفته پس از زایمان بستگی جنسی بین همسران ایجاد نشود. برای این امر، حتما پیش و پس از زایمان با پزشک متخصص تان مشورت نمایید.تا مدتی پس از وضع حمل شدنی است برپایی وابستگی جنسی با همسرتان دشوار باشد

و این امر کاملا طبیعی است او احتمال زیاد تا مدتی احساس درد و ناراحتی را دارد و بهتر است که شما در برابر این مساله شکیبا باشید. افراد باید به همسران خویش فرصت لازم را بدهند تا بتوانند از نظر جسمی و روحی به ترازمندی خود برسند.

 

نکات کاربردی نگهداری از نوزاد تا ۴۰ روزگی

 

زبان نوزاد را یاد بگیرید

رو به رو شدن با گریه های نوزاد در روزهای نخست برای والدین شگفت انگیز است و مثل یادگرفتن زبان خارجی، می تواند برای والدین زمان بر باشد که هر گریه کودک چه علتی دارد. کوشش کنید در روبرو گریه ای نوزادتان تسکین خویش را حفظ کنید و به گریه های کودک پذیرش بدهید.

برخی کارها مانند در مسیر عمودی بردن کودک و یا بازی کردن می تواند به بندآمدن گریه کودک کمک کند البته به شرطی که کودک مشکل جسمی نداشته باشد و گرسنه نباشد و والدین از ترس اینکه نکند کودکشان بغلی بشود، نباید او را بغل نکنند.والدین باید از همان روزهای نخست زایش تا نزدیک ۲ و نیم سالگی سریع به گریه های نوزاد پذیرش بدهند و کودک را به خیال اینکه باید بردبار بار بیاید، خلاص نکنند.

علی رغم این باورداشت که نوزادان از لحظه زایش تا مدتها از بینایی برخوردار نیستند، می توان گفت که نوزاد از همان لحظه تولد توانا به رویت اشیاء و شکل ها است. با این تفاوت که دید آنها در ابتدا دو بعدی است و اشیاء حجم دار را بهتر می بینند و لغایت فاصله حدود ۲۵ تا ۳۰ سانتی متری خویش را می توانند ببینند و سرانجام تا ۶ ماهگی دیدن آنها مثل دید بزرگسالان می شود.

 

آویزه ها بهترین بازی برای کودک

بهترین بازی ها برای کودکان تازه متولد شده آویزه ها هستند. آویزه ها را می توان به صورت حاضر تعبیه کرد و یا خود والدین البته با رعایت نکات ایمنی لازم در منزل تعبیه کنند. آویزه ها بهترین بازی تا ۲ سالگی برای تقویت حس بینایی کودکان سودمند هستند.

بازی دالی موشه هم یکی از بهترین بازی هایی است که می شود برای کودکان از نزدیک ۳ ماهگی تا ۲ سالگی انجام داد. کودکان از حدود ۱ و نیم سالگی متوجه پایداری و ثبات شیء می شوند. به این معنا که می فهمند اشیایی را که در حال آماده نمی بینند به شکل کلی از دست نداده اند و موقتا آنها را نمی بینند.

والدین به گزیده تر والدینی که شاغل هستند با کودک خود این بازی را انجام بدهند. بهتر است این بازی با چهره ی خودتان نیز باشد، در این صورت کودکتان متوجه می شود، اگر مدتی والدینم را نبینم آنها را از دست نداده ام. این کار به ممانعت از اضطراب جدایی کودکان نیز می تواند کمک کننده باشد. اطلاعاتتان را درباره رشد کودک از زمان زایش و نیازهای روانشناختی او بالا ببرید تا بتوانید کودک سالمی را تربیت کنید.

 

بیشتر بخوانید:

فواید گفتگو با نوزاد

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *