پزشکی و سلامت

چند نکته برای تربیت و پرورش توانایی های ذهنی کودکان

توانایی ذهنی کودکان

چند نکته برای تربیت و پرورش توانایی های ذهنی کودکان

 

چند نکته برای تربیت و پرورش توانایی های ذهنی کودکان امروزه گواه پیشرفت سریع و قابل پروا در زمینه علوم اعصاب هستیم و این توسعه اطلاعات زیادی در راستای درک بهتر تکامل اولیه مغز کودکان در اختیارمان پیمان می دهد. به نظر بسیاری از متخصصان، هشدار کافی اولین گام برای والدینی است که می خواهند به توسعه هرچه بهتر ذهن فرزند خود کمک  کنند. بدیهی است که کودکان هوشمند در ساحل والدین مستحضر حتی توانا به تغییر قسمت سرزمینی کبیر خواهند بود.

در واقع این جستار نه فقط مزایای فردی بیشماری برای خود کودک به همراه خواهد داشت، بلکه منتج به ساخت جامعه ای تندرست تر نیز خواهد شد. باتوجه به اهمیت روز افزون موارد مذکور، در ادامه مطلب راهنمایی جامع ارائه می شود که متشکل از حقایق و رهنمود هایی منطقی محیط رشد ذهنی در سنین صفر تا شش سال بوده و می تواند همانند تجربه ای بی نظیر برای هر پدر و مادری عمل کند.

بخش مهمی از رشد مغز انسان طی دوره کوتاه رخ خواهد عدل که تحت عنوان کودکی شناخته می شود. همین سال های ابتدایی یک بازه زمانی حیاتی را در تکامل انسان و به خصوص تاثیر ذهن وی ساختن می دهند. کودکان شما در این دوران مهارت های مختلفی را یاد می گیرند که به منظور عملکرد بهینه آنها در آینده ضروری خواهد بود.

بر پای بست، مکشوف های علوم اعصاب ،مغزدر درازا حیات  به طور همیشگی در حال تغییراست و تحت تاثیر تجربیات خوب و بد شکل می گیرد.آگاهی از این درستی در رابطه با کودکان از اهمیت زیادی برخوردار است.

والدین با رفتارهای خویش می توانند مقوله ی کسب تجربیات مناسب را برای کودکانشان درجهت رشد ترازمند سرنوشت های مختلف مغز فراهم آورند.این مقاله اقتباس از کتاب “دوازده راهکار انقلابی در خدمت رشد روانی کودک” نوشته دو روان درمانگر امریکایی به اسم های دانیل سیگمن و تینا برایسون است و کوشش شده الی این دوازده تدبیر به زبان ساده و خلاصه در گزین کردن والدین گذاشته شود

 

در ادامه مطلب تصمیم داریم در رابطه با توانایی های ذهنی کودکان بیشتر صحبت کنیم با ما همراه باشید در سایت دو نی نی 

 

       ۱.عصبانی هستی؟میفهمم! ولی نباید این کار را اتمام میدادی!

زمانی که کودکتان به هر دلیلی تحت کارایی هیجانات قرار دارد در مرحله اول سعی کنید احساساتش را درک کنید و سپس زمانی که کودک کمی آرام گرفت سراغ توضیحات منطقی بروید.شما برای اینکه به کودک خود اثر دهید که او را می فهمید و نیز برای شناساندن عواطف و هیجانات به کودک میتوانید از تکنیک آینه استفاده کنید.در این روش شما باید همانند آینه حالات کودک را با واژه ها به او منتقل کنید.خوب است کودک را درآغوش بگیرید. زمانی که دانستن کردید آرامش نسبی برقرار شده است می توانید محدودیت ها را مشخص کنید و در منتهی بهتر است که یک جایگزین مناسب به کودک توصیه کنید و یا حواس او را به چیز دیگری پرت کنید.با رشد کودک کم کم می توانید با هم فکری مسیر حل پسندیده را جستجو کنید.به یاد داشته باشید که هرگز از موضع بالا با کودکان تصادف نکنید.

 

       ۲.دردت گرفت؟نه؟

زمانی که هیجانات کودک شدید و غیرقابل مهار میشوند به کودک کمک کنید الی با واژه ها بیان کند که چه چیزی باعث ناراحتی او شده است.او را تشویق کنید لغایت در مورد تجربه ی ناخوشایندش حرف بزند و کنترل عواطفش را در دست بگیرد.همین امروز شروع کنید و به کودکتان یاد بدهید هیجاناتش را بازشناسی کند بهتر است به او در پیدا کردن اسم هیجاناتش کمک کنید. میتوانید همه ماجرا را برایش با کلمات تعریف کنید یا حتی داستان را برایش با یک اجرای خلاقانه بازگویی کنید.اگر هم کمی چاشنی شوخ طبعی به آن اضافه کنید تاثیر گذارتر خواهد بود.درست کردن یک کتابچه و یا یک آلبوم طراحی و عکس ها برای ذکر یک تجربه می تواند بسیار مفید باشد.از این تکنیک می توانید برای آموزش در دوران انتقال نیز بهره‌گیری کنید.مثلا کتابچه ای را با کمک کودک در مورد آداب جدید خوابیدن بسازید.

صحبت درباره ی یک گزند و هیجانات ناشی ازآن، صرف نظر از بزرگی و یا کوچکی گزند الی ۶ سالگی به عهده ی پدر و والده میباشد.پس متعلق به یعنی زمانی که کودک وارد دبستان می شود بهتر است که خودش مسولیت بیان ماجرا را به عهده بگیرد،البته والدین میتوانند با پرسشهای سر راست و مدد گر این روند را تسهیل کنند.از ۹ سالگی به پس کودک باید به تنهایی بتواند با شیوه ی خودش اتفاقات و نتایج آنها را بیان کند.

این نکته را دلخواه داشته باشید که نمیتوان کودکان را مجبوربه سخن گفتن کرد،بنابراین اگر کودکتان رغبت ندارد در باره موضوعی با شما گفتگو کند به او توصیه کنید الی آن را در دفتر خاطراتش بنویسد و یا به او کمک کنید الی شخص مناسبی را پیدا کند الی با او حرف بزند.

 

چند نکته برای تربیت و پرورش توانایی های ذهنی کودکان

 

       ۳.تنها زمانی که لازم است “نه”بگویید.

راهکار”نه!نه!نه!”خصوصا در مورد کودکان ۲تا۳ سنه تاثیری نخواهد داشت.اگر بیشتر از این طریق کاربرد می کنید،همین امروز آن را کنار بگذارید و “نه!” را برای زمانی که واقعا به آن دربایستن دارید بعد انداز کنید! دفعه ی بعدی که می خواهید به کودکتان نه بگویید و یا او را از انجام کاری منع کنید از شیوه ی ارایه ی جایگزین بهره‌گیری کنید،مثلا میتوانید به او بگویید:دوست داری با هم خارج بریم ؟ زمانی که کودک کمی ارشد شد میتوانید از خودش برای حل مشکل کمک بگیرید و با این شیوه از بروز مسابقه ی زورآزمایی ممانعت کنید.مثلا میتوانید به او بگویید:به عقیده درون چطور میتونیم هر دو به چیزی که میخوایم برسیم؟بین سنین ۶تا۹ سنه بهتر است دلایل و منطق خود را روشنگری دهید و با کودک در باره گذرگاه حل های جایگزین بحث کنید.شاید مشکل ترین مرحله پس از ۹سالگی است زیرا به عنوان والدین باید بتوانید در حالی که توان خود را حفظ میکنید نسبت به پیشنهادات جایگزین نرمش پذیر باشید و با کودک خود در باره قوانین و آیین نامه مذاکره کنید.

 

      ۴.تفکر منطقی؟چگونه؟

سعی کنید هر زمان که امکان دارد تصمیم گیری مستقل را به کودک واگذار کنید.مسولیتهایی از قبیل انتخاب لباس و خوراک و در مراحل پیشرفته تر طرح سوال در باره موقعیت های فرضی که دربایستن به تصمیم گیری دارند می توانند به شفا روند رشد این توانایی کمک کند.ب ا ارشد شدن کودک ، اگر می دانید که گمان کردن خطر وجود ندارد،حل دشواری ها کودک را به خودش بسپارید و در برابر وسوسه ی مداخله گری و امداد مقاومت کنید.

 

      ۵.کودک عصبانی خود را به جنبش مکلف کنید!

یک طریق زیاد تاثیرگذار برای کمک به کودکان در جهت کسب تسکین و ترازمندی مجدد این است که او را به حرکت مکلف کنید.وقتی کودک تحت تاثیر هیجانات قرار دارد،ابتدا به او کمک کنید تا وضعیت روحی خویش را بشناسد،پس از آن سعی کنید لغایت بهانه ای برای دلگرمی کودک به جنبش پیدا کنید.مثلا می توانید هدفی را مشخص کنید و با کودک به سمت آن بدوید و مسابقه بدهید.با رشد کودک و بزرگتر شدن او،می توانید به طور شفاف برای کودک توضیح دهید که انجام حرکات ورزشی و کشش های عضلانی می تواند به تغییر و بهبود خلق و عادت و چگونگی روحی کمک کند.

 

      ۶.”کنترل” ذهن کودک را به خود کودک بسپارید.

کودک با در دست داشتن “کنترل” ذهنش می تواند در مورد تجربیات ناخوشایند و رنجانیدن دهنده ی خود صحبت کند.این “کنترل” به او این توانایی را می دهد لغایت اثناء داستان تجربه درنگ کند،به عقب برگردد ، یا به جلو برود و از قسمت هایی که اخ ندارد صرف عقیده کند.به کودک فرصت دهید تا با در دست داشتن این “کنترل” برایتان حرف بزند.از شنیدن چندباره حکایت های کودک خسته نشوید و به خاطر داشته با شید که برقراری بستگی کلامی با کودک در باره تجربیاتی که او را ستوهی می دهند به فهم و حل این مشکلات کمک می کند.با رشد و افزایش سن ،کودکان رغبت اقلیت به بیان تجربیات منفی خود نشانه می دهند،دراین مرحله لازم است کودک را با گرمی و ملایمت به صحبت کردن تشویق کنید.در مرحله ی قبل از بلوغ می توانید به کودک توضیح دهید که آزاد است الی مکالمه اش را با شما در هر مرحله ای که دوست دارد متوقف کند و یا می تواند تنها به قسمت هایی بپردازد که ترجیح می دهد.

 

      ۷.همیشه اینطور نیست!اجازه دهید ابرهای پرماسیدن جنبش کنند!

به کودک یاد بدهید که هیجانات و احساسات می آیند و می روند.ترس،ناامیدی و دانستن تنهایی همیشگی نیستند.با آموزش این حقیقت به کودک شروع کنید که “بودن” و “احساس کردن” متفاوت هستند.به کودک کمک کنید تا هیجاناتش را در همان لحظه شناسایی کند و در روبرو با هیجانات منفی او را دلداری دهید و به او اطمینان بدهید که به زودی احساس بهتری خواهد داشت. درباره کودکان بزرگتر میتوانید از آنها بپرسید :فکر میکنی پس از ۵ دقیقه چه احساسی خواهی داشت؟بعد از ۵ ساعت چطور؟بعد از۵ روز و ۵ ماه و ۵ سال؟

 

      ۸.حافظه کودک را تقویت کنید

از کودک بخواهید لغایت اتفاقاتی را که برایش افتاده به خاطر بیاورد و آنها را برای شما تعریف کند.در باره کودکان کوچکتر می توانید با سؤال کردن سوال در ارتباط با ی اتفاقات همان روز به روند رشد و تقویت حافظه اش کمک کنید. این طریق وانگهی به کودکان کمک میکند لغایت با بازبینی تجربیات پیشین ،کنترل اکثریت بر رویدادها کنونی داشته باشد.

 

      ۹.کمک کنید لغایت کودک درونش را کشف کند.

از کودک بخواهید الی به احساسات،افکار،رویاها و هیجانات درونی اش توجیه کند و آنها را بفهمد. چگونه؟با او درباره ی دنیای باطنی اش گفتگو کنید،کمک کنید لغایت به آنچه در ذهنش میگذرد توجه کند و در ارتباط با ی آن حرف بزند. رشد این پروا هشدار کودک و توانایی کنترل خودش را تقویت می کند.

 

     ۱۰.آرامش و تمرکز را به کودک هدیه دهید.

کودکان خردسال نیز میتوانند آرام باشند و حتی میتوان از “تکنیک نفس عمیق” برای آرامش دهی به آنها کاربرد کرد.البته احتمالا کودک فقط برای چند لحظه از این تکنیک کاربرد خواهد کرد! برای اینکه به کودک یاد بدهید لغایت به وضعیت روحی اش پروا کند و آن را بفهمد میتوانید از تکنیک گمان بافی نیز بهره‌گیری کنید:تصور کن که در ساحل و پایین آفتاب هستی…همینطور میتوانید از او بخواهید لغایت طاق مفتوح طویل بکشد و یک انگیزه ها بازی کوچک روی شکمش قرار دهید و از او بخواهید لغایت نفسهای آرام و طولانی بکشد به طوری که اسباب بازی کوچک بالا و ذیل برود. انجام این تمرینات حتی برای لحظاتی اختصار به کودک می آموزد که چطور می تواند آرام و شاد باشد.

 

    ۱۱.با خانواده ی خود سرگرم شوید.

فرصت های تفریح را در خانواده فراهم کنید لغایت کودکتان بتواند تجربیات خوشایند و مثبتی را در ساحل کسان خانواده که بیشترین زمان خود را با آنها می گذراند، داشته باشد.با کودک بازی کنید،بخندید،نوازشش کنید،آواز بخوانیدوبرقصید. وقتی کودکان ارشد می شوند برای تقویت پیوند های فامیلی آنها را به بازی های گروهی- اجتماعی ترغیب کنید.به طور مثال میتوانید با هم آشپزی کنید،به پیک نیکو بروید و یا یک سفر اکتشافی در طبیعت ترتیب دهید.

 

    ۱۲.بحث و دعوا را به یک فرصت تبدیل کنید.

به جای آنکه از بحث و مجادله دوری کنید می توانید از مساله و تضادی که پیش آمده به عنوان یک فرصت برای آموزش اهمیت روابط انسانی بهره‌گیری کنید.از کودکی با او در باره همفکری و رعایت نوبت گفتگو کنید و زمانی که کمی ارشد شد برایش توضیح دهید که لازم است الی به نقطه نظرات سایرین بزرگداشت بگذارد.همیشه به یاد داشته باشید که نمیتوان از تضاد و اختلاف دوری کرد بلکه باید آنها را به فرصتی برای شناخت اغلب روابط تبدیل کرد.

 

در مجموع رشد و توسعه مغز کودکان از زمان تولد الی شش سالگی، فرآیندی بسیار پیچیده را به خویش گزین کردن می دهد. این تکامل در یک دوره اختصار شش ساله نه تنها کاملا حیاتی خواهد بود، بلکه حاصل آن کودک را لغایت فرجام عمر وی نیز همراهی خواهد کرد. هرچه اطلاعات والدین در مقوله چگونگی عملکرد مغز کودک و وانگهی نحوه توسعه آن بیشتر باشد، توانایی پشتیبانی از فرزندان نیز بالاتر خواهد بود. فعالیت های ضروری و البته پسندیده برای هر رده سنی، مدد گر کودک به منظور رشد کامل و در ضمن تند عنوان شده اند

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *